Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İDE, Yürüyen Merdiven Korkuluklarında Hijyen Sorununa Çözüm Sunuyor

LG Innotek ve Yanma Gns Co. Ltd. tarafından geliştirilen temizleyici cihaz ClearWin, yürüyen merdivenler ve yaya yollarının hijyen sorununa çözüm getiriyor. Yürüyen merdivenin giriş kısmındaki bant üzerine montajı yapılan cihaz, bant hareket ettikçe içinden geçen bantı tamamen temizliyor, bant yüzeyini bakteri ve virüslerden arındırıyor. Bu arındırma işlemini UV ışığı uygulayarak gerçekleştiriyor. Tırabzan bantı her bir turu tamamladığında tamamen temizlenmiş oluyor. Bu bant sterilizatörü sayesinde bulaşıcı hastalıkların insanlara bulaşmasının önüne [kutusol=5744]geçiliyor. Birçok ülkede hastane, AVM, havaalanları, metro gibi alanlarda kullanılan bu önemli Kore menşeli bu cihazı, Türkiye’de tanıtmak ve önemini anlatmak konusunda çalışmaları İDE Dış Ticaret üstlenmiş.
Aslında ürünün keşfi LG Innotek’ten. Bu firma, dünyada ultraviyole ışık kaynağı üreten ama genelde bunları hastanelerin temizliklerinde ya da büyük balık gemilerinde, bakterileri öldürmek için tasarlayan bir marka. Burada kazandığı know how’ı yürüyen merdiven korkuluklarındaki hijyen sorununa çözüm üretmek için kullanmış ve ClearWin’i geliştirmişler.
LG Innotek ve Yanma Gns Co. Ltd. tarafından geliştirilen temizleyici cihaz ClearWin, yürüyen merdivenler ve yaya yollarının hijyen sorununa çözüm getiriyor. Yürüyen merdivenin giriş kısmındaki bant üzerine montajı yapılan cihaz, bant hareket ettikçe içinden geçen bantı tamamen temizliyor, bant yüzeyini bakteri ve virüslerden arındırıyor. Bu arındırma işlemini UV ışığı uygulayarak gerçekleştiriyor. Tırabzan bantı her bir turu tamamladığında tamamen temizlenmiş oluyor. Bu bant sterilizatörü sayesinde bulaşıcı hastalıkların insanlara bulaşmasının önüne geçiliyor. Birçok ülkede hastane, AVM, havaalanları, metro gibi alanlarda kullanılan bu önemli Kore menşeli bu cihazı, Türkiye’de tanıtmak ve önemini anlatmak konusunda çalışmaları İDE Dış Ticaret üstlenmiş.
Aslında ürünün keşfi LG Innotek’ten. Bu firma, dünyada ultraviyole ışık kaynağı üreten ama genelde bunları hastanelerin temizliklerinde ya da büyük balık gemilerinde, bakterileri öldürmek için tasarlayan bir marka. Burada kazandığı know how’ı yürüyen merdiven korkuluklarındaki hijyen sorununa çözüm üretmek için kullanmış ve ClearWin’i geliştirmişler.
Kullanım kolaylığı açısından değerlendirdiğinizde ise öne çıkan yöntem UV’den başkası olamıyor. Bu şekilde değerlendirildiğinde kullandığı yöntem olarak ve bunu uygulama şekli olarak da farklılaşan bu yenilikçi ürün, Staphylococcus Aureus ve E.Coli için sertifikalı. Kore Devleti Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Su İşleri Enstitüsü, Test ve Araştırma Departmanı tarafından onaylanan test raporları bulunan ClearWin, patentli bir ürün ve CE sertifikasına sahip.

“İSTANBUL’DA MEGA AVM’LERİN TEST SONUÇLARI DA HAKLILIĞIMIZI KANITLIYOR”

İDE Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kama, korkuluklardaki hijyen problemi ile ilgili olarak şunları söylüyor:

KESİNTİSİZ STRELİZASYON

ClearWin kompakt tasarımı sayesinde merdivene direkt monte ediliyor. Monte edildiği yerden bant geçtikçe temizleniyor. Siz elinizi banta koyduğunuzda, otomatik olarak temiz bir noktaya temas ediyorsunuz. Bu şekilde ke-sintisiz bir strelizasyon sunuyor. Tırabzan döndükçe ortaya çıkan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir güç motoruna sahip olan ClearWin, bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadığından elektrik kaynaklı kazalara da fırsat tanımıyor. El sıkıştırması gibi bir güvenlik zafiyeti asla bulunmuyor.
Herhangi bir elektirik gücüne ihtiyaç duymadan, ışık kaynağını çalıştıracak enerjiyi bantın dönmesinden elde eden, motorsuz olan ClearWin, on bin saate kadar garantili.

BİR STRELİZASYON YÖNTEMİ OLARAK UV


Metro ve alt geçitler için paslanmaz çelik tipi; havaalanı, otel, alışveriş merkezi, hastane gibi alanlar için ise temperli cam tipi gövde alternatifi sunan ClearWin, güçlü ultraviyole C dalga boyu için çift UV-C-LED lamba kullanıyor.
Bir strelizasyon yöntemi olarak UV kullanımı, muadil yöntemlere göre birçok avantaj sunuyor. UV strelizasyona alternatif olarak ısıl, ozon, kimyasal ve radyo-strelizasyon yöntemlerini sayabiliriz. Bu yöntemden zaten hepsi deride mantar hastalıklarına yol açan misetoma’nın tüm türlerine karşı etkili olamıyor. Strelizasyon süresi bakımından değerlendirildiğinde ise kimyasal, ozon ve ısıl yöntemleri elemek durumda kalıyorsunuz çünkü süreleri UV ve radyo-strelizasyona göre oldukça uzun. Kullanım kolaylığı açısından değerlendirdiğinizde ise öne çıkan yöntem UV’den başkası olamıyor. Bu şekilde değerlendirildiğinde kullandığı yöntem olarak ve bunu uygulama şekli olarak da farklılaşan bu yenilikçi ürün, Staphylococcus Aureus ve E.Coli için sertifikalı. Kore Devleti Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Su İşleri Enstitüsü, Test ve Araştırma Departmanı tarafından onaylanan test raporları bulunan ClearWin, patentli bir ürün ve CE sertifikasına sahip.

“İSTANBUL’DA MEGA AVM’LERİN TEST SONUÇLARI DA HAKLILIĞIMIZI KANITLIYOR”

İDE Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kama, korkuluklardaki hijyen problemi ile ilgili olarak şunları söylüyor:
“Dünyanın birçok büyük metro istasyonunda yapılan yürüyen merdiven ve yürüyen bant testlerinin sonuçları; yürüyen merdiven korkuluklarında yiyecek, E.coli, idrar, mukus, dışkı ve kan bulunduğunu gösteriyor. Mukusun olduğu yerde, soğuk algınlığı ve grip virüsleri de bulunabildiğini biliyoruz. İnsanlar ellerine öksürüp daha sonra korkuluklara dokunabil-dikleri için yürüyen merdiven korkuluklarında, solunum florası da bulunabiliyor. İstanbul’da mega AVM’lerin yürüyen merdiven korkuluklarında gerçekleştirdiğimiz testler de bize benzer veriler sağlıyor. Bu araştırma sonuçlarından sonra şu soruyu soruyoruz artık: Siz hala herhangi bir yürüyen merdivenin tırabzan bantını tutabiliyor musunuz?”