Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“Kampanyalarla Yakalanan Hareket Önümüzdeki Dönemde De Sürecek”

HASANOĞLU İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI HALUK HASANOĞLU: YENİ DÜZENLEMELER DURGUN SEYİRDEKİ EMLAK SEKTÖRÜNÜ CANLANDIRDI[kutusol=5718]

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında arttı. Geçtiğimiz ay Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren konut teslimlerinde uygulanan KDV ve tapu harcı indirimi ile konut kredilerinde yapılan yeni düzenlemeler durgun seyirdeki emlak sektörünü canlandırdı. Bunun yanı sıra GYODER, İNDER ve KONUTDER’in öncülüğünde başlatılan ‘Birlikten Güç Doğacak Türkiye Kazanacak’ kampanyası da konut satışlarını hızlandırdı. Sektörü olumlu yönde etkileyen bizim de Hasanoğlu İnşaat olarak Banu Evleri Ispartakule 2 ve Banu Evleri Ispartakule 3 projelerimizle destek verdiğimiz kampanyanın 30 Haziran’a kadar uzamış olması satışların önümüzdeki günlerde daha da artacağının bir göstergesidir.


Mayıs ayında yabancılara yapılan konut satışlarında ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36,1 oranında artış gerçekleşti. Bu artış yabancı yatırımcının ülkemize olan ilgisinin bir göstergesidir. Yabancılara konut satışında İstanbul ilk sıradaki yerini korudu. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Bursa, Yalova ve Ankara takip etti. Yabancıların ülkemizde konut yatırımına devam etmesi ülkemize yönelik olumsuz algı çalışmaların başarısız olduğunun kanıtıdır. Önümüzdeki dönemde de yabancı yatırımcı¬nın uzun yıllardır olduğu gibi yine Türkiye’de konut yatırımına devam edecektir” dedi.

KELEŞ İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI İLKER KELEŞ: YABANCILARA YAPILAN KONUT SATIŞINDA ARTIŞ YAŞANDI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2018 Mayıs ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş, “Mayıs ayında Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında arttı.
Konut sektörünün canlandırma adına yapılan hamleler olumlu sonuç verdi. KDV ve tapu harcı indirimleri ile konut kredilerindeki faiz indirimleri ile birlikte konut satışlarına büyük ölçüde hareket geldi. Devletimizin attığı bu adımlar sonrasında, elindeki birikimlerini de-ğerlendirmek isteyen yatırımcılar için uygun yatırım ortamı da sağlanmış oldu. Yatırımcılar bu fırsatları hızlıca değerlendirip, yatırımlarını yapmaya başladı.
Aynı zamanda Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derne¬ği (İNDER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER)’in öncülüğünde başlatılan ‘Birlikten Güç Doğacak Türkiye kazanacak’ isimli kampanyasının da konut satışlarının art-masında büyük etkisi oldu.
Yabancılara yapılan konut satışlarına baktığımızda ise bu ay geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 36,1 oranında bir artış yaşandı. Mayıs ayında yabancılara 2 bin 415 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara konut satışında İstanbul yine ilk sırada yer aldı. İstanbul’u sı¬rasıyla Antalya, Bursa, Yalova ve Ankara izledi. 2017 yılında yabancılara satış konusunda vatandaşlık hakkı verilmesi ve KDV muafiyeti gibi yeni düzenlemeler yabancı ülke vatandaşlarının ülkemize olan ilgisini daha da artırdı. Yabancı yatırımcının ülkemize güveninin göstergesi olan bu artışın önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyoruz” dedi.