Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Baumit Ürün Müdürü Hüseyin Ünlüyol

Baumit İnşaat Malzemeleri dış cephe ısı yalıtım sistemleri konusunda Avrupa’da öncü olmuş bir firmadır. Baumit yaptığı ürün geliştirme çalışmaları ile öncü konumunu pekiştirmektedir. 2012 yılında da müşterilerimizin memnuniyetini ve dış cephelerde seçim alternatiflerini artırmak adına, “LIFE” adını verdiğimiz ve 888 renk içeren yeni bir dış cephe renk kartelasının lansmanını yaptık. Hem müşterilerimize geniş bir renk tercih olanağı sunmak hem de cephelerin daha şık ve dekoratif görünmesini sağlamak amacıyla yola çıkılan uzun soluklu bir projenin tamamlanmış olması, “İleriye Yönelik Fikirler” mottomuzu ve inovatif yaklaşımımızı bir kez daha vurgulamamızı sağladı.

Yakıt masraflarında gerçekleşen yüksek yüzdeli artış oranları, enerjide ülkemizin dışa bağımlı konumda bulunması, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmiş olması ve ısı yalıtım firmalarının çabaları sonucunda, toplumda yalıtım konusunda bilinç önemli derecede artmıştır. Sektörün bu dinamikleri değerlendirildiğinde Baumit 2012 yılında, toplumda artan talebi karşılamaya yönelik faaliyetlerde bulunmuş ve büyüme ile tamamladığı başarılı bir yıl geçirmiştir. Ancak 6273 no’lu yeni Çek Kanunu’nun yürürlüğe girmesi, özellikle ürün satışı yapanların satışlara daha çekinerek yaklaşmalarına ve büyümekten ziyade aynı boyutta kalmaya çalışmalarına sebep olmuştur. Kentsel Dönüşüm projelerinin ortaya çıkması da toplumumuzda bir beklenti doğurmuştur. Kentsel Dönüşüm projelerinin tam olarak belirlenmesi sürecinde binaların dış cephelerine yapılması planlanan olası ısı yalıtım yatırımlarının çok büyük bir kısmı askıya alınmıştır. Bu iki faktör değerlendirildiğinde, sektör büyümesi beklenen oranlara ulaşmasa da yine de yalıtım pazarı her geçen gün gelişmektedir. Gelecek yıllarda mevcut sorunların çözülmesi ile daha büyük yüzdelerle büyüme kaydedeceği düşünülmektedir. Global ve lokal ölçekte bakıldığında Baumit’in varlığını sürdürdüğü 30 ülkede hemen hemen aynı felsefe ile yıla başladığını söyleyebiliriz. Yalıtım sektöründe gerçekleşen büyümelere paralel olarak Baumit firması da 2013 yılı için, kendi geleneğinden şaşmayarak ciddi bir büyüme hedefi ile yeni yıla başlayacaktır. Baumit, Isı yalıtımı konusunda uzun süredir sahip olduğu uzmanlığı sektör ile paylaşmaya ve enerji tasarrufu konusuna ağırlık vererek, müşterilerine çok uzun soluklu memnuniyet sunmaya devam edecektir. Isı yalıtım ürünlerinin yanı sıra Baumit ürün gamında mevcut olan, makine sıvaları, karo yapıştırıcıları, su yalıtım ürünleri, şap ürünleri, örgü harçları, dekoratif kaplamalar, tasarım sıvaları ile de projenin büyüklüğü önemli olmadan mimarlar, mühendisler, proje sahipleri, müteahhitler, apartman sakinleri ve tüm paydaşlara aynı yüksek kaliteyi sunmaya devam edecektir.