Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Epsa

EPSA ve ürünlerinden bahseder misiniz?

Nurcan ÖZDEMİR: İnşaat sektörünün vazgeçilmezi olan ısı yalıtım malzemelerinin yanında, ambalaj ve yapı kimyasalları sektörlerinde üretim yapıyoruz. EPSA bugün yalıtım, ambalaj ve yapı kimyasalları sektörlerindeki en iyi firmalardan biri konumunda. Üretim yelpazemizi sürekli geliştiriyoruz. İnşaatta BURPOR, NURPOR, ATABOARD, ambalajda ECEPACK markamızla ürünlerimizi müşterilerimize sunuyoruz. Isı yalıtım sistemimiz, “MANTOYAP” markamızla piyasalarda. 8.000 m2 kapalı, 6.000 m2 açık, toplam 14.000 m2 üretim alanına ulaşmış 2 fabrikamızda, 65 çalışanımız mevcut. Yatırımlarımız devam ettiği için bu sayının yılsonuna kadar 80’i bulacağını öngörüyorum. Yalıtım ve ambalajda EPS üretimimiz aylık 450 ton, yapı kimyasalları üretimimiz aylık 15 bin ton seviyesinde.

Yalıtım sektörü içerisinde bulunan diğer ürünlerden, ürünlerinizi farklı kılan özellikler nelerdir?

Isı Yalıtım Sektöründe; fark yaratarak iddiamızı ortaya koyduğumuz Isı Yalıtım Sistemimiz MANTOYAP ile müşterilerimize paket olarak hizmet veriyoruz. Doğru yalıtım için kullanılan yapı kimyasalları da büyük önem taşıyor. EPSA olarak ısı yalıtım malzemesi üreterek, piyasaya veriyoruz. Ancak, sadece malzeme ile bitmeyen yalıtım işinin yapıştırıcısı, sıvası, dübeli, filesi var. Bunları piyasadan müşteri tedarik ediyor ve doğru malzeme seçmedikleri takdirde doğru yalıtım yapamamış oluyorlar. Biz MANTOYAP markasıyla, bu alanda da doğru malzeme üreterek, müşterilerimize mantolama paketi olarak hizmet veriyoruz.

İnşaatta; mükemmel ısı yalıtımı sağlayan, darbelere karşı absorbe özelliği taşıyan EPS Beyaz Isı Yalıtımı Levhamız BURPOR, aynı zamanda zehirli gazlar içermeme özelliği ile tam bir doğa dostu. Yine EPS Asmolen ve Boncuk hammaddesi ile ürettiğimiz NURPOR’un ise önemli özelliklerinde biri sıfır fire ile uygulama imkanı sağlamasıdır. NURPOR, uygulanan yapılarda binaya yük olmaz ve demir ve beton tasarrufu sağlar. Isı yalıtım malzemesi olma sebebiyle kat aralarındaki yalıtım ve ses geçirgenliğini de minimuma indirir. Bir diğer ürünümüz ATABOARD markası ile pazarda. Enjeksiyon kalıp yöntemi ile üretilen ısı yalıtım levhamız kapalı gözenekli homojen hücre yapısına sahip olup doğaya dosttur. Daha çok ambalaj sektöründe markası ile ön plana çıkan ve yüksek ısı yalıtım özelliği bulunan ECEPACK markamız da yerden ısıtma tesisatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Teknolojiyi takip eden bir markayı yönetiyorsunuz. Ar-Ge süreçlerinizden bahseder misiniz?

Yenilikçiliğe verdiğimiz önemi, üretim tesislerimizde de görmek mümkün. Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vererek gelişen teknolojiyi yakından takip ettik. Son teknolojinin kullanıldığı makine parkurları kurduk. Ürünlerimizin kalitesinin artması ve daha seri üretim yapılabilmesi amacıyla makine parkımızı yenilemeye devam ediyoruz. En yeni cihaz ve makinaları temin ediyoruz. Bugün sektörün makine parkı en güçlü firmalarından biriyiz. Sektörde üretilen ürünler, binalar ile aynı ömürde olduğundan dolayı ürün kalitesinin, laboratuvarların test edilmesi, bu konuda daha hassas çalışılması gerekiyor. EPSA olarak tüm bu süreçleri başarı ile yönetiyoruz.

Türkiye’de ve dünyada yakın ve uzak hedefleriniz doğrultusunda markanızı nerede konumlandırmayı planlıyorsunuz?

Bölgemizde şu anda lider konumdayız. Tüm planlamalar, çalışmalar, EPSA’yı 10 yıl içerisinde, alanında Türkiye’nin ilk üç firması arasında görmek için yapılıyor. Tek hedefimiz yok, birçok hedefimiz var. Ayrıntıları şu an tam olarak ifade etmem çok isabetli olmayabilir bu aşamada ama ülkemizde iki bölgede yatırım yapmak istediğimi, bu bölgeler üzerinde çalışmalar yaptığımızı söyleyebilirim.

Türkiye’nin kadın girişimcisi olarak seçildiniz. Kadınlarla çok bağdaştırılmayan bir sektörde bu başarıyı elde etmek için nasıl bir yönetim politikası uyguladınız?

2012 yılı çok özel bir yıl oldu. Yeni yatırımımız yapı kimyasalları üretimine bu yılın başında başladık. Ardından, 6200 aday arasından Türkiye’nin Kadın Girişimcisi seçildim. Bu ödüle layık görülmemenin mutluluğunu ve gururunu yaşarken, omuzlarımdaki yük arttı. Her fırsatta dile getiriyorum, iş hayatına girildiğinde, altın bilezik olarak adlandırdığım bir uzmanlıkları yoksa, önce bunu edinmeleri gerekir. Benim, kolumda bir altın bileziğim yoktu. Seçtiğim iş konusunda her imkanı kullanarak kendimi yetiştirdim. Yapılan iş ne olursa olsun, çok sevmek gerek. İş çok sevilirse başarı arkasından gelecektir.