Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kentsel dönüşümde yılda 3 milyar dolar tasarruf fırsatı

Kentsel Dönüşüm hareketi Türkiye’yi çağdaş ve sağlıklı binalara kavuşturmak için atılmış önemli bir adım. Ülkemizdeki binaların büyük bir çoğunluğu bina ömrünü tamamlamış ya da tamamlamak üzere. Mevcut yaşlı bina stoğuna bakıldığında yüzde 85’inde ısı yalıtımı olmadığı görülüyor. Bu nedenle ülke ve bireyler olarak her yıl enerjimizi ve paramızı havaya savuruyoruz. Bunun sonucunda enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuz için daha fazla enerji ithal ediyor ve yüksek elektrik ve doğalgaz faturalarıyla mücadele ediyoruz. Ayrıca çevreye verdiğimiz zarar da ciddi boyutlarda. Kentsel Dönüşümle yeniden inşa edilecek binaların tümüne ısı yalıtımı yapılması halinde yılda yaklaşık 3 milyar dolar tasarruf sağlamak mümkün. Binalara daha kalın “manto”lar giydirerek bu rakamı çok daha yukarıya taşıyabiliriz.

Blue’Safe Mavi Kale yöneticileri, Kentsel Dönüşümün tam da bu noktada önemli bir kurtarıcı olabileceğine dikkat çekiyor. Kentsel Dönüşümle yıkılıp yeniden yapılacak binalar, yönetmelikler gereği ısı yalıtımlı olarak inşa edilmek zorunda. Bu da hem bireylerin hem de ülke ekonomisinin tasarruf edeceği anlamına geliyor; ancak her ısı yalıtımı uygulaması bina ömrü boyunca performans sağlamıyor. Standartlara uygun, CE Belgeli, bölgesel iklim koşullarına uygun kalınlıklarda sert köpükten yapılmış ısı yalıtım levhaları ile binaların mantolanması halinde enerji giderlerinden yüzde 50 tasarruf sağlamak mümkün.