Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Tarket Aspen Pazarlama Müdürü K. Cengiz Özkan

Aspen’in 20 yıllık satış tecrübesi ile Tarkett’in 130 yılı aşkın bilgi birikimi, geniş ürün yelpazesi, pazarlama ve lojistik alanındaki global tecrübesini birleştiren Tarkett Aspen, müşterilerine dünya standartlarında hizmet vermek üzere 2009 yılında kurulmuştur.

Bünyemizde çalışan 33 kişilik profesyonel kadromuz ile birlikte, genel merkez İstanbul’da olmak üzere, Ankara, İzmir, Trabzon, Antalya ve Adana illerinde satış temsilciliklerimiz bulunmaktadır. Muhtelif ürün gruplarında İstanbul, Avrupa yakasında bulunan depomuzda stok tutulmaktadır.

Tarkett Aspen’in faaliyet gösterdiği zemin kaplama ürünleri homojen PVC, heterojen PVC, linolyum, lamine ve laminant parkeler ile ahşap ve PVC spor zeminleridir. Ürünlerimiz ile birebir uyumlu süpürgelik seçeneklerimiz ile en iyi iç mekan çözümünü sunuyoruz. Pazarlaması ve satışı gerçekleştirilen ürün grupları içerisinde özellikle PVC zemin kaplamalarında pazarın %40’ına sahibiz.

2012 senesini değerlendirmek gerekirse, Tarkett Aspen olarak özellikle mayıs ayı sonuna kadar hedeflenen bütçeleri %17 oranında aşarak seneye iyi bir başlangıç yaptığımızı söyleyebiliriz. Ancak mayıs ayı sonrasında oluşan ve inşaat sektörünü yakından etkileyen ekonomik dengesizlik sebebiyle, aşağıya doğru eğilim baş gösterdi. Bütün bu dış faktörlere rağmen Tarkett Aspen olarak 2012’yi hedeflerimizin üzerinde kapatacağız. Yine de yaşanan bu kaybı mercek altına aldığımızda, daha çok ev tipi PVC ve ticari tip heterojen PVC zemin kaplamalarından kaynaklandığını görmekteyiz. Fakat bu azalmaya rağmen, ticari tip homojen PVC ve laminat parke satışlarıyla koşullar, pozitife dönüştürülecektir.

Öte yandan, sektörün karşılaşacağı önemli bir problemin yeni Türk Ticaret Kanununda yapılan değişik neticesinde gerçekleşeceğini belirtmek gerekir. Yeni çek düzenlemeleri, yapacağımız satışlarda bizi daha da dikkatli olmaya zorlayacak. Özellikle hapis yasağının kaldırılması eski uygulamalara göre riski daha da arttırarak güvensizlik ortamının oluşmasına neden olacak.

Sektörde 2012 yılı içerisinde gerçekleşen büyüme ise, özellikle devlete ait hastane, okul ve yurt binalarında olurken, buna paralel olarak özel sektörde ise özel hastane ve özel okul yatırımları hem yeni inşaat hem de renovasyon olarak sürmektedir.

Her ne kadar 2012 inşaat ekonomisi trendinin aşağıya doğru yön aldığından bahsetmiş olsak da, Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye gelmesine bağlantılı olarak bireysel ve tüzel kişiliklerin kullanacağı kredilerdeki faiz oranlarının düşmesiyle birlikte inşaat piyasasının, dolayısıyla yatırımların ve zemin malzemelerine olan ihtiyacın artacağını düşünmekteyiz. Buna paralel olarak da 2012’de gerçekleşecek cironun %10 civarında artacağını öngörmekteyiz.

Hedeflerimiz arasında, 2013 yılı içinde sektörel fuarlara katılmak, yılın ikinci yarısında bölge ofislerine personel desteği yapmak, yapılacak analizler sonucunda ikinci bir depolama bölgesi oluşturmaya karar vermek, sürdürülebilir anlayışımız çerçevesinde yeşil bina projelerine destek vermek, mimarların sıklıkla kullandığı web sitelerinde ürünlerimizle ilgili tanıtımlarla yer almak bulunuyor. Ayrıca, 2007 yılından beri Fransa’da geri dönüşüm programı dahilinde yoğun bir şekilde gerçekleştirilen ReUse programını 2013 yılında, Türkiye’de uygulamaya başlamak önemli projelerimiz arasında yer almaktadır.