Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Vaillant Türkiye Genel Müdürü Levent Taşkın

İthalatçı bir firma olduğumuz için ve servisi kendi teknik personelimiz ile verdiğimiz için, büyümeye bağlı olarak personel ve onlara ait ekipman, araç ve teçhizata aynı oranda yatırımlar yapılmaya devam edilmektedir. Tüketicinin para harcarken en iyi ve en tasarruflu ürüne yönelmesi pazar gelişiminden bağımsız olarak bizim pazar payımızın artmasını sağlamaktadır. 2012 yılında öncelikle doğalgazın gelişimine paralel olarak yeni gaz bölgelerine odaklandık. Doğalgazın daha yoğun kullanıldığı illere yoğunlaşmaya devam edeceğiz. Yeni gaz kullanan illerde Yetkili satıcılarımızla tüketicilere satış öncesi pazarlama aktiviteleri ve satış sonrası hizmetlerimizle Vaillant farkını yaşatacak aksiyonlara öncelik vereceğiz.

Uzun yıllardır doğalgazın kullanıldığı illerde ise marka olarak değişim pazarının en önemli oyuncusu olarak değişim cihazlarındaki ilk tercih olmanın avantajını kullanarak tüketicilere farklı hizmetler sunmaya devam edeceğiz.

2011 yılındaki yüksek performansın ardından 2012’de pazar artmaya ve büyümeye devam etmiştir, inşaat sektöründeki büyümenin sektörümüze olumlu katkısının süreceğini dikkate alıyoruz. Vaillant olarak biz her yıl pazar büyümesinin üzerinde bir büyüme öngörerek planlama yapıyoruz. 2012 yılında da pazarın büyümesinin üzerinde karlı ve istikrarlı büyümemize devam ettik. Trendi giderek artan yoğuşmalı kombiler, yoğuşmalı duvar tipi kaskad çözümler, yoğuşmalı yer tipi kazanlar, güneş enerjisi sistemleri, ısı pompaları ürün olarak en çok odaklandığımız ürünler oldu. Vaillant firması olarak sadece ürüne odaklanarak değil, tüketiciye sunulan ısıtma, sıcak su ve klima sisteminin tamamına bir sistem uzmanı olarak sistem garantisi ve sorumluluğunu alarak güvence ve destek veriyoruz.

Vaillant Group bünyesinde 1992 yılından bu yana faaliyet gösteren Vaillant Türkiye, 20 yıldır gösterdiği başarılı grafikten ötürü özel bir kupa ve sertifika ile ödüllendirildi. 20 Yıllık Başarı Kupası ve Plaketini tüm şirket adına Vaillant Group İhracattan Sorumlu Pazarlama ve Satış Direktörü Klaus Jesse’den teslim aldım.

Vaillant Türkiye’nin 20 yıldır hayata geçirdiği müşteri memnuniyeti çalışmaları, servis hizmetinde yarattığı fark, satış sonrası hizmetler ve özgün pazarlama aktiviteleri başarıyı da beraberinde getirdi.

20.yılımıza özel yeni tüketicilerimiz için “Abonelik bedellerini Vaillant Ödüyor” kampanyasını birçok yeni gaz alan ilde yaptık. Ayrıca Değişim pazarına yönelik illerde ise “Doğalgaz Faturanız Bizden” kampanyası ile cihaz değişimi yaparak Vaillant alan tüketicilere kış aylarında 300 TL lik doğalgaz harcamasını biz ödüyoruz. Tüm bu kampanyaları da peşin fiyatına 12 taksit ile ayrıca destekledik.

Bunun dışında yaklaşık 15 farklı ilde tüketicilerimizle yemekli toplantılar yaptık 20. yılımızı ve bize verdikleri destekleri birlikte kutladık.

İnşaat sektörünün büyümesi, Kentsel Dönüşüm projeleri, enerji verimliliğinin giderek önem kazanması, yeni binaların enerji verimli sistemler ile yapı ve/veya iskan ruhsatı alma zorunluluğu, eski binaların 2017 yılına kadar enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu ve beraberinde getirdiği sistem yenileme/değiştirme zorunlulukları, doğalgazın halen birçok ilde yeni kullanılıyor olması, değişim pazarının giderek artması, yeni yönetmeliklerle yenilenebilir cihaz ve sistemlerin kullanımının özendirilmesi sektörümüzün en büyük fırsatlarıdır. Kanunlarla birlikte altyapıların ve uygulama denetleme modüllerinin aynı anda hayata geçirilmemesi ve teşvik sistemleri olmadan enerji verimli sistemlerin kullanılmasının yaygınlaştırılmaya çalıştırılması, eğitimli personel eksikliği ise gelecek için üzerinde daha çok çalışılması gereken sektörel zayıflıklarımızdır.

Gelecek dönemde, normlar, standartlar, çevre koruma ve enerji verimliliği yasalarının AB uyum süreci içerisinde devreye girmesi ile daha bilgili, daha verimli, daha denetimli proje ve işlere imza atmak mümkün olacaktır. Yapılan işlerin standardı, üretimin kalitesi, kalite kontrol ve denetimin önemi, çevre ve enerjinin korunmasının zorunluluğu artacaktır. Bu da daha tasarruflu ve verimli sistem ve ürünlerin ortaya çıkmasına veya kullanılmasına olanak tanıyacaktır. Tüketicilerin bireysel sistemlere olan tercihi ve bireysel konforun getirdiği yaşam kalitesi ve tasarruf nedeniyle kombiler gelecekte de bugünkü gibi en çok tercih edilen cihazlar olacaktır. Kombi cihazlarının orta ve uzun vadede yoğuşmalı modellerinin kullanımı artacaktır.

Yenilenebilir enerjilere ait güneş enerjisinden sıcak su elde etme, ısı pompaları, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten sistemlerin kullanımı devlet teşviki ve yasalarla artacaktır. Yoğuşmalı cihazlar ve duvar tipi ısıtma cihazları ile yüksek verimli kaskad çözümlerin kullanımı hızla gelişecektir. Türkiye ısıtma sektöründe Avrupa’nın ve dünyanın en büyük pazarlarından birisi konumuna gelmiştir. Üstelik Avrupa’da pazar doymuşken Türkiye hem doğalgaza geçen yeni illeri ve yeni aboneleri ile; hem de değişim pazarı ile Avrupa’nın en dinamik ve büyümeye sürekli devam eden güçlü pazarıdır. Bugün Avrupa ısıtma ve iklimlendirme pazarını Türkiye ve Rusya domine etmektedir.

Türkiye ayrıca Avrupa’nın ısıtma sektöründe üretim üssü haline gelmiştir. Bugün Avrupa’nın en önemli üreticileri Türkiye’de yatırım yapmış ve üretime başlamışlardır. Türkiye’de hem iç pazara uygun ürünler; hem de bizden yönetmelikler olarak çok ileride olan Avrupa ülkelerinin yüksek normlarına uygun son derece yüksek teknolojiye sahip ürünler Avrupa’ya yönelik üretilmektedir. İnşaat sektörünün gelişimi; ekonomik ve siyasi istikrar; kentsel dönüşüm projeleri; enerji verimliliğine ait yönetmeliklerin hayata geçişi; enerji verimliliğine yönelik Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yeniden düzenlenecek yönetmelikler Türkiye ısıtma pazarının gelecekte cazibesini iyice artıracak ve Avrupa’nın en büyük pazarı Türkiye olacaktır.

Bizim ana hedefimiz, HVAC sektöründe tüketiciye sistem çözümü ve sistem konforu sunan ve bunu sektör ortalamasının çok üzerinde bir hizmetle tüketici beklentilerinin üzerinde bir hizmete ulaştıran, yüksek müşteri memnuniyeti ile sürekli büyüyen bir yapıya sahip olarak sektöre en son teknolojiye sahip ürün ve sistemleri de sunarak öncülüğünü sektörün gelişmesinde de yardım eden bir firma olmaktır. 1992 yılından beri 20 yıldır Türkiye’de sürdüğümüz faaliyetlerde bu hedefe ulaşmış ve sürekli değişen müşteri isteklerine göre bunu en üst seviyede tutmaya çalışan bir firma olmanın gururunu yaşamaktayız. Gelecekte de Vaillant, Avrupa’daki ve Türkiye’deki yeni yönetmeliklere göre en yeni teknolojiye sahip ürün ve hizmetleri Türk halkına sunmaya devam edecektir.