Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Enuygun.com Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu

Konutta KDV oranlarında yapılan değişiklik yeni yılın en çok konuşulan yasası oldu. Yeni kanuna göre, özellikle büyükşehirlerde ev satın alanların yüzde 8’in altında KDV ödemesi mümkün olmayacak. Ancak yeni yasa, halen inşa edilmekte olan, yapımına yeni başlanmış ya da bitmiş inşaatları etkilemiyor. KDV artışı, yeni başlanacak, henüz ruhsatı alınmamış inşaatlar için geçerli olacağından, kat karşılığı anlaşmalarda sıkı pazarlıklar oluşacak. Diğer bir deyişle, yeni KDV yasası, ev satın alacaklardan çok arsa sahiplerini etkileyecek.

KAT KARŞILIÐI İNŞAATLARDA ARSA SAHİBİNİN PAYI DÜŞECEK

Müteahhitlerin ya da inşaat firmalarının yeni yapılacak projeler için arsa sahipleriyle yapacakları anlaşmalarda, KDV yükselmesini de göz önünde bulundurarak sözleşme koşullarını değiştirmek isteyebileceklerini belirten Enuygun.com Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “İnşaat firmaları, KDV oranlarının yükselmesinden dolayı ev fiyatlarının artacağı gerekçesiyle, yeni anlaşmalarda arsa sahibinin payını düşürmek isteyecek. Genelde yüzde 50 kat karşılığı yapılan inşaatlarda, bu oran yüzde 45 ya da 40’lara düşebilir. Bu durumda, satılan evin KDV’sinin büyük çoğunluğu ya da büyük bir kısmı, daha inşaat başlamadan çıkarılmış olacak. İnşaat firması, yapacağı dairelerin KDV’li fiyatlarını müşterilerine yansıtmamak için baştan pazarlığını yapmış olacak. Dolayısıyla konutta KDV artışının yakın zamanda ev satın alacakları aslında çok da fazla etkilemeyeceğine inanıyoruz” dedi.

800 BİN BİRİKMİŞ STOK VAR

Ayrıca, inşaat firmalarının özellikle markalı konutlarda yaklaşık 800 bini bulan birikmiş stokla, yani inşaatı tamamlanmış konutla rekabet edebilmeleri için KDV artışını fiyatlarına yansıtmamaları gerektiğine değinen Hacıbayramoğlu, “Firmaların 2013 yılının ilk yarısında yeni projelere başlaması zor. Başlanan projelerin zaten ruhsatları geçen yıl alınmıştı. Firmalar işçilik, çimento demir gibi inşaat maliyetlerini düşüremeyecekleri için, arsa paylarını indirmeye çalışacaklar. 6 ay sonra da kat karşılığı oranlarında düşüş başlayacaktır” diye konuştu.