Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Makine sektörü dünyanın ilgisini çekmeyi başardı

İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği’nin (İSDER) Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’nda konuşan İSDER Başkanı Rızanur Meral, Avrupa istif makinası sektörünün yüzde 25 küçüldüğüne dikkat çekerek, “Buna rağmen ihracatımız yüzde 27, iç piyasa satış adetlerinde ise yüzde 6.8 büyüme sergileyerek dünyanın ilgisini Türkiye’ye yöneltmiştir” dedi. İçerde küçülen Avrupa’nın dış piyasaya açılacağını vurgulayan Rızanur Meral, “Bu hem bizim iç piyasamızı hem de ihracatımıza olumsuz yansıyacak. Bu olumsuz gelişme karşısında hükümetimizden, bu dönemde sektöre vermiş olduğu desteğe devam ederek mali yükümlülükleri hafifletici uygulamalara devam etmelerini talep ettik” dedi. Dünya istif makinaları pazarı yüzde 3.5 daralırken, Türk makina ihracatının 2011’de yüzde 15 büyüyerek 12.2 milyar dolarlara ulaştığını söyleyen Rızanur Meral, “Makine ihracatımız geçen yıl da 14 milyar dolar sınırını aşarak, yeni bir rekor kırdı. 2023’te 100 milyar dolar olan sektör hedefinde İSDER üyelerine düşen pay 2,5 milyar dolar. Sektörümüz endüstri, sanayi ve ihracat için ayrı bir öneme sahip” dedi.

ÖNCELİÐİMİZ NİTELİKLİ ELEMAN SORUNUNU ÇÖZMEK

İSDER olarak yeni dönemde öncelikleri arasında ilk sırayı nitelikli eleman konusunun aldığını ifade eden Rızanur Meral, işsizliğin yüzde 8.8 olduğu bir ülkede, bu sorunun muhakkak çözülmesi gerektiğini vurguladı. Bu konuya ağırlık verecek çalışmalar yapacaklarını açıklayan Rızanur Meral, “Önceliğimiz bu ve bu alana daha fazla kaynak ayırmamız gerekiyor. Devletimiz de başta İŞKUR olmak üzere, farklı seçenekler ile işsizlik sorunun çözülmesi noktasında önemli kaynaklar ayırmış durumda. Ancak kurumların bu kaynakları kullanım konusunda talep eksikliği var. İSDER olarak yeni dönemde bu kaynaklara da talip olacağız” dedi.

2013’TE 12. 500 ADET İSTİF MAKİNASI SATILACAK

Toplantıda konuşan İSDER Genel Sekreteri Faruk Aksoy ise, iş makinaları sektörünün 2012 yılı 12 aylık rakamları incelendiğinde geçen yılın aynı dönemine göre 10.900 adet Forklift satışı ile yüzde 6.8’lik bir artış yaşandığını belirtti. Geçen yıl satış rakamımız 10 bin 250 adet idi. 2013 yılında, özellikle KDV ve KKDF gibi sorunlarımızın çözülmesi ile birlikte büyüme trendinin artarak devam etmesini beklediklerini söyleyen Faruk Aksoy, “Bu doğrultuda da önümüzdeki yıl yüzde 10’un üzerinde bir büyüme ile birlikte 12 bin 500 adetlik satış rakamlarına şahit olacağız. Devlettin ortaya koyduğu ihracat stratejileri büyümede ciddi bir etkiye sahip. Bununla birlikte birçok ülke yatırımcısının Türkiye’de oluşan ortam ile birlikte yönünü ülkemize çevirmesi, sektörümüze de olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Bu da büyümemizde önemli bir unsur oluşturacaktır” dedi.

Toplantıda ayrıca İSDER bünyesindeki Forklift,Kiralama, Platform,Vinç,Raf Sektör Komite Başkanları birer sunum gerçekleştirirken, Boğaziçi ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Öztürk ise, Dünya ve Türkiye ekonomisinin geleceğini masaya yatıran konuşma yaptı.