Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Making Of: Architectural Objects ile mimari malzemenin özüne görsel bir yolculuk

Kültür ve sanata verdiği desteği 2013 yılında da sürdürmeyi hedefleyen Zorlu Center, yeni bir sanat platformu yaratacak olan Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’yle cağdaş sanatın gelişmesi için çeşitli çalışmalar yürütürken, Zorlu Center Yayınları’nın üçüncü kitabı “Making of: Architectural Objects” ile yine bir ilke imza atıyor.

Zorlu Center Yayınları’nın üçüncü kitabı olan “Making of: Architectural Objects” mimari ürünün kendine özgü üretim sürecinin mimar ve fotoğraf sanatçısı Cemal Emden’in fotoğraflarıyla belgelendiği bir proje olarak öne çıkıyor. Dünyada ilk kez gerçekçekleştirilen bir proje olan “Making of: Architectural Objects” mimari malzemenin temeli olan hammaddenin özüne kadar iniyor. Making of: Architectural Objects, “yapı malzemesi hammaddeden nasıl elde edilir?”, “işçilik nedir?”, “hammaddeyi yapı malzemesine dönüştürmekteki süreçler nelerdir?” ve “yapı malzemesi nasıl etkin bir öğe olarak mimari tasarımda karşımıza çıkar?” sorularının yanıtlarını arıyor. Eser, tanınmış uluslararası 10 mimarın yapılarından yola çıkarak malzemelerin özüne kadar iz sürüyor. Bu izi sürerken mimar ve fotoğraf sanatçısı Cemal Emden’in gözünden 300 fotoğrafla ve Maria Voyatzaki’nin metinleriyle yapım süreci belgeleniyor.

Kitabın tanıtımıyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Zorlu Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Even, Zorlu Center’in her aşamasında sanata destek verdiklerini ve bu desteğin süreceğini vurguladı. Even, “Zorlu Gayrimenkul olarak, diğer projelerimizde olduğu gibi “Making of: Architectural Objects” ile yine bir ilke imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hedeflerimizden biri de kültür ve sanatın farklı dallarına verdiğimiz desteği, kültürel yayınlar ve yayıncılık anlamında da sürdürmektir. Zorlu Center bu konudaki ilk adımı ‘Beklenmedik Karşılaşmalar- Mimarlıkla İlişki Bağlamında 2000’li yılların Çağdaş Sanat Çalışmaları’ kitabı ile atmıştı. 2000’li yıllarda gerçekleştirilen çağdaş sanat yapıtlarından seçkiler sunan Beklenmedik Karşılaşmalar, mimari ve çağdaş sanatı birlikte sunan nadir çalışmalar arasındaki yerini almıştı. Zorlu Center Yayınları’nın ikinci kitabı ‘Obje’ct’ ise 24 Kasım 2012’de Contemporary Istanbul’da gerçekleşen lansman ile sanatseverlerle buluştu. Cemal Emden’in Making of: Architectural Objects ise üçüncü kitabımız. Her yeni kitapla birlikte yenileniyor ve heyecanımızı artırıyoruz. Önce sanatçımız Cemal Emden’e sonra da kitapta emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Proje için 12 ülkede 24 farklı lokasyona giden ve toplam 65.000 km yol katederek 2.000’e yakın fotoğraf çeken fotoğraf sanatçısı Cemal Emden kitabın tanıtımı için düzenlenen toplantıda: “Making of: Architectural Objects”, özgün mimarlık ürünlerinin nasıl üretildiği ve bu üretimin ne türden mekanlarda gerçekleştiğini bizlere göstermektedir. Buna parallel üretim sürecinin farklı coğrafyalar ve kültürlerde mümkün olduğu ölçüde fotoğraflarla anlatışıdır. “Bu süreçte, ortaya çıkan mimari ürünün arkasında yer alan insanların çalışmalarını ve üretimi gerçekleştirdikleri mekanları fotoğraflamak, farklı coğrafyalarda yer alan mimarlık ürünlerinin yapılışlarını incelemek ve şahit olmak heyecan vericiydi. Zorlu Center’a bu vizyoner desteği için için teşekkür ediyorum” dedi.

Kitapta Yer Alan 10 Mimari Proje

Bambu – Green School, Bali / Endonezya / Mimari: Ibuku 

Dichromatic Cam – Reykjavik Konser Salonu,  Reykjavik-İzlanda / Mimari: Henning Larsen  ve Batteriid 

Bürüt Beton – Fukutake Hall, Tokyo-Japonya / Mimari: Tadao Ando 

Precast Cephe Kaplama – Masdar Enstitüsü, Abu Dhabi-Birleşik Arap Emirlikleri / Mimari, Foster ve ortakları

Bitki – California Doğa Müzesi,  San Francisco-Ameri Birleşik Devletleri / Mimari: Renzo Piano

PMMA – Italpromo ve Libardi Şirkeleri, Roma-İtalya / Mimari: Labics

Çelik – Zorlu Center İstanbul, İstanbul-Türkiye / Mimari: Emre Arolat ve Tabanlıoğlu Mimarlık

Taş – Galisia Kültür Merkezi, Galisya – İspanya / Mimari: Peter Eisenman

Thermoformed Cam – Naordpark Teleferik İstasyonları, Innsbruck- Avusturya / Mimari: Zaha Hadid

Kiremit – Xinjin Zhi Müzesi, Chengdu-Çin / Mimari: Kengo Kuma