Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Autodesk’ten, Türkiye’ye özel yapı bilgi modellemesi atölye çalışmaları

3 boyutlu tasarım, mühendislik ve eğlence yazılımlarında dünya liderlerinden Autodesk; daha kaliteli tasarımların, daha kısa sürede ve daha az maliyetle gerçekleştirilmesini sağlayan Yapı Bilgi Modellemesi’nin (Building Information Modelling – BIM) Türkiye’deki bilinirliği için özel atölye çalışmalarına iddialı bir başlangıç yaptı. 12 Şubat’ta Beşiktaş Bilge Adam eğitim merkezinde Autodesk tarafından düzenlenen ve Autodesk Uygulama Mühendisi Niyazi Kemer’in eğitmenliğinde kurgulanan ilk dersler, birçok farklı kaynaktan gelen proje bilgilerini tek bir platform üzerinde birleştirmeye ve incelemeye olanak sağlayan Autodesk Navisworks programı üzerine odaklandı.

Üçer saatlik iki oturum şeklinde uygulanan atölye çalışmaları üç ana aşamada gerçekleşti. İlk aşamada mimari, statik, mekanik ve elektrik disiplinlerinden oluşmuş bir model üç boyutlu ortamda incelenirken, ikinci aşamada mimari ve mekanik disiplinleri arası çakışma kontrolü yapılması ve hataların raporlanması üzerinde duruldu. Son aşamada ise Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modelling – BIM) modeli, MS Project’te oluşturulmuş bir iş programına bağlandı. Atölye çalışmalarında; mimarlık, mühendislik ve inşaat sektörlerinde önde gelen firmalarının katılımıyla toplam 20 kişi eğitim aldı. Atölyenin eğitmenliğini üstlenen Autodesk Uygulama Mühendisi Niyazi Kemer, atölye çalışmalarında kullanılan, projelendirmeden kaynaklanabilecek hataların sahaya yansımadan tespitine ve raporlanmasına olanak sağlayan Autodesk Navisworks programını, “Autodesk Navisworks, BIM yazılımları içerisinde öğrenimi en kolay ve getirisi en çabuk olan yazılımdır” şeklinde tanıttı.