Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Avrupa Yakası’ndaki konut kredisi talebi Anadolu Yakası’nın iki katı

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com, yaptığı analizde konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmeye başladığı Kasım 2012’den bu yana konut kredisi talebini www.enuygun.com aracılığıyla bankalara iletmeyi tercih eden 50 bin kişiyi mercek altına aldı. Verilere göre konut kredisi talebinde İstanbul yüzde 25 ile ilk sırada, Ankara yüzde 12 ile ikinci sırada, İzmir ise yüzde 7 ile üçüncü sırada yer alıyor. Bu illeri sırasıyla Antalya, Bursa, Kocaeli, Konya ve Adana takip ediyor.

İSTANBUL’DA EN ÇOK ESENYURT KONUT KREDİSİ İSTİYOR

Enuygun.com’un analizine göre İstanbul‘da konut kredisi talebinin en yoğun olduğu ilçe yüzde 7’lik pay ile Esenyurt olurken bu ilçeyi yüzde 6 ile Küçükçekmece takip ediyor. Yüzde 5’erlik paya sahip Pendik, Ümraniye ve Bağcılar ise bu ilçelerin ardından geliyor.

Konut kredisine ilginin İstanbul’un gelişmekte olan bölgelerinde yaşayanlar arasında daha yoğun olduğunu belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Başı çeken bu ilçelerin nüfus olarak İstanbul’un en yoğun ilçeleri olmasının da etkili olduğunu düşünüyoruz. Benzer şekilde nüfusun daha yoğun olduğu Avrupa yakasında ikamet edenlerden gelen konut kredisi talebi de Anadolu yakasının iki katı olarak karşımıza çıkıyor” dedi.