Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

By Planning Korea Seul Media Köprüsü

Planning Korea Mimarlık Ofisi’nin Koreli Kreatif Direktörü Byung Ju Lee, Seul Media Köprüsü’nün köprü tasarımında yeni bir örnek olduğunu söylüyor. Kuzeyinde bulunan ve kamuya açık bir kültür merkezine dönüştürülmesi düşünülen Dangi-il Elektrik Santrali ile güneyindeki Ulusal Meclis Binası’nı birbirine bağlayan köprü, “nehre doğru genişleyen şehrin” ilk örneğini oluşturuyor.

Seul’de bulunan Han Nehri, şehrin merkezinden geçen Thames ve Seine nehirlerine kıyasla çok daha büyük bir nehir. Nehrin üzerinde, şehrin trafiğini rahatlatmak amacıyla çoğu beton ve çelikten inşa edilmiş 30’a yakın köprü bulunuyor. Han Nehri üzerindeki estetik ve fütüristik bir heykel olan Media Köprüsü, üzerindeki alanın nasıl verimli ve çevre dostu kullanılacağını gösteriyor.

Su örümceğinden ilham alınarak tasarlanan köprünün şekli organik, zarif ve akıcı çizgilere sahip. Toplam 1080 m uzunluğundaki bu mega yapı, üzerindeki güneş panelleri sayesinde enerjisini kendisi üretiyor. Köprünün tüm yüzeyi dünyanın dört bir yanındaki medya ve video sanatçıları tarafından bir tuval olarak kullanılabiliyor.

Yalnızca araçların değil yaya ve bisikletlerin de kullanabildiği köprünün üzerinde bulunan müze, bilişim teknolojilerinin en son ürünlerinin bulunduğu alışveriş merkezi ve kütüphane sayesinde köprüde hoşça vakit geçirilebiliyor. Ayrıca, deniz taksisi, yat ve yolcu gemileri köprünün altındaki rıhtıma bağlanarak nehirden köprüye doğrudan erişim sağlanabiliyor. Köprü üstündeki sürdürülebilir yeşil alan için her katta yatay ve dikey bahçeler bulunuyor. Bu bahçeler yaşamlarını nehirdeki sudan, yağmurdan, doğal ışık ve havalandırmadan faydalanarak sürdürüyor. Şu anda gözden geçirilme aşamasında olan projenin yap-devret-kirala modeliyle geliştirilmesi planlanıyor.