Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

By RSP Architects Planners & IJP Corporation Ltd Henderson Waves Köprüsü

Henderson Waves, Singapur’un güney sırtları boyunca uzanan parkların birbirine bağlandığı Southern Ridges’i yeni, 9 km’lik bir rekreasyon ve gezinti alanına dönüştürmek için düzenlenen uluslararası bir yarışma sonrası inşa edilmiş bir köprü. RSP Architects Planners & Engineers ve IJP Corporation tarafından tasarlanan ve Singapur’daki en yüksek yaya köprüsü olan bu gözalıcı tasarım Faber Dağı’ndan başlayıp Henderson Yolu’nun 36 m üzerinden geçerek Telok Blangah Tepesi’ne dalga şeklindeki organik formuyla uzanıyor.

Yedi “dalga”dan oluşan, 274 m uzunluğundaki köprü, her iki tepeden doğal ve kesintisiz bir erişim sağlamak ve mevcut yürüyüş yolları ile parkları bağlayan doğal peyzajla bütünleşmesi için dikkatle tasarlanmış. Tasarım konsepti, matematiksel denklemlerle oluşturulmuş kıvrımlı üç boyutlu yüzeyin, tekil bir hareket boyunca bükülen, dalgalanan ve yükselen, kesintisiz organik ve yapısal bir form olarak belirlenmiş. İşlevsel ihtiyaçlar yaratan çok yönlü bir forma sahip köprü, dalgalar şeklinde uzanırken rampalar, korkuluklar, banklar, yürüyüş yapanlar için dinlenme ve manzara izleme alanları gibi farklı şekillere bürünüyor; bir anlamda deforme oluyor. Geceleri bir fener gibi ışıldayan köprü, önceden çok kullanılmayan Telok Blangah Tepesi parkları ve civarındaki kendi halindeki semt için özgün ve zarif bir simge oluşturuyor. Henderson Waves, açılışından bu yana başarılı bir dönüşüme imza atarak bu bölgelere hayat vermiş.

Köprü tasarımında ekolojik endişeler de göz ardı edilmemiş. Ağaç koruma alanına en az şekilde zarar vermek için doğal şekilde yıpranmış yapısal beton direkler sınırlı tutularak maksimum köprü orta açıklığı tercih edilmiş. Ekolojik ayak izini daha da azaltmak adına, kıvrımlı korkuluklar ve destekleyici çelik ile dalga yapılarına bağlanmış sırt desteklerinde yoğun olarak kullanılan yerli, Sarı Balau kerestesi, Doğu Malezya’daki kereste çiftliklerinden sertifikalı olarak temin edilip en son teknoloji kullanılarak ve hassas biçimde üretilerek malzeme israfı azaltılmış.