Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çelik ihracatı 2 ayda 2,4 milyar dolara ulaştı

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, geçen yılın Ocak ve Şubat dönemine kıyasla çelik mamulleri ihracatı, miktar açısından yüzde 0,26 artışla 3,24 milyon ton; değer açısından ise emtia fiyatlarındaki düşüşten dolayı yüzde 6,78 azalışla 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

AVRUPA’YA ÇELİK İHRACATI ARTIYOR

2013’ün ilk iki ayında, en fazla çelik ihracatının yapıldığı pazarlar arasında ilk sırayı 1,3 milyon tonluk ihracat ile Ortadoğu alırken, bu bölgeyi 608,3 bin ton ile Avrupa Birliği ve 339,1 bin ton ile Kuzey Afrika izledi. 2012 yılına kıyasla, ilk iki aylık dönemdeki çelik ihracatında en büyük artışın yaşandığı bölgeler sırasıyla AB ülkeleri, Güney ve Uzakdoğu Asya ile AB dışındaki Avrupa ülkeleri oldu.

Bu dönemde en çok ihraç edilen ürünler ise 1,3 milyon tonla çubuk, 489 bin tonla kütük, 330 bin tonla sıcak yassı, 280 bin tonla boru ve 254 bin tonla profil oldu.

ŞUBAT AYINDA ÇELİKÇİLERDEN 1,2 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Türk çelik sektörü, Şubat ayında 1,24 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektörün ihracat pazarlarında yaşanan daralma Şubat ayı ihracatını etkiledi. Çelikçilerin ihracatı, geçtiğimiz yılın Şubat ayına kıyasla miktarda yüzde 0,9 oranında, değerde ise yüzde 8,46 oranında düşüş gösterdi.

Sektörün 2013 Şubat ihracatında ilk sırayı 592 bin ton ile Ortadoğu alırken, bu bölgeyi 349 bin ton ile Avrupa Birliği ve 200 bin ton ile Kuzey Afrika izledi. Geçen yılın Şubat ayına kıyasla, bu dönemde en çok ihracat artışının yaşandığı bölgeler ise sırasıyla Güney ve Uzakdoğu Asya, AB ülkeleri ve AB dışındaki Avrupa ülkeleri oldu. Şubat ayında en çok ihraç edilen ürünler 735 bin tonla çubuk, 206 bin tonla sıcak yassı, 163 bin tonla kütük, 157 bin tonla boru ve 131 bin tonla filmaşin oldu.