Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

KYK Yapı Kimyasalları Yönetim Kurulu Başkanı Onur Sürmeli

Türkiye’de bulunan 18 milyon konutun yüzde 88’inde ısı yalıtımı bulunmuyor. Binalardaki bu ısı yalıtımı eksikliğinden dolayı yıllık kayıp yaklaşık 10 milyar TL’yi buluyor. Isı yalıtımı yaptırmak için harcayacağınız bedeli ortalama 3 yıl içerisinde amorti edebilirsiniz. Yalıtım sektörü 2012 yılında %15 büyüme kaydederek 55 milyon metrekarelik pazar büyüklüğüne ulaştı ancak bu Türkiye’nin hedeflediği verimlilik seviyesinin çok altında…

100 metrekarelik bir evde yaşayan bir ailenin ısınma maliyetinin ısı yalıtımı sonrasında ne kadar azaldığına göre hesaplama yapıldığında, ısı yalıtımı yapılmamasının ne kadar büyük kayıplara yol açtığı görülüyor. Örneğin, 100 metrekarelik bir konutun aylık ısınma maliyeti 200 TL ise ısı yalıtımı sonrasında bu 100 TL’ye kadar düşebiliyor. Yalıtım sonrasında 6 ayda elde edilen kazanç 600 TL civarında oluyor. Böyle bir konutun yalıtım maliyetinin 2 bin TL civarında olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, yalıtım maliyetlerini 3 yıl içerisinde amorti edilebileceğini görebiliyoruz.

“BİLİNCİN ARTMASI GEREKİYOR”

Yalıtımın getirileri konusunda hem uygulamacıların, hem de halkın bilincinin artması önemli… KYK Yapı Kimyasalları olarak bu doğrultuda bir eğitim seferberliği başlattık. Doğru uygulamanın etkin sonuçlar alınmasındaki öneminin bilinciyle bayilerimize teorik pratik teknik desteğin yanı sıra eğitim de veriyoruz. Ayrıca KYK Eğitim Tırı projemizle uygulamacılar ile geleceğin sektör profesyonelleri olacak olan mimar, inşaat mühendisleri adaylarının yapı kimyasalları konusundaki mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesine yönelik eğitim faaliyetlerimiz de var. Eğitim hizmetlerimizi Türkiye’nin dört bir yanına götürüyor, her yıl 15.000 uygulamacıya seminer vererek sektörün bilinçlenmesine katkıda bulunuyoruz.