Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Soyak Soho, en yeşil bina seçildi

Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012, 30 Ocak günü Grand Hyatt İstanbul’da düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Emlak Oscar’ı olarak nitelendirilen ve bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’de Soyak Soho, Yeşil Bina kategorisinde birinciliğe layık görüldü. Tören sonrasında bir açıklama yapan Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel “Geleceğin yeşil binalar üstüne inşa edileceği zamanlarda yaşıyoruz. O yüzden Soyak Soho’nun yeşil bina kategorisinde aldığı birincilik ödülü bizim için çok kıymetli” dedi. Soyak Soho’yla aynı kategoride yarışan 35. Sokak Yeşil Bina Kategorisi’nde ikinciliğe ve Nida Kule Göztepe de üçüncülüğe layık bulundu.

Bu sene ikinci kez düzenlenen ‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları’ yarışmasında ‘Büyük Emlak Yatırımları’ ile, emlak sektöründe 12 farklı kategoride öne çıkan başarılı emlak yatırımları belirlendi. Aday olan ve aday gösterilen projeler, geçtiğimiz kasım ayında büyük jürinin değerlendirmesine sunuldu. Böylece araştırma sonucunda Türkiye’nin en başarılı emlak yatırımlarına imza atan gayrimenkul yatırım ve inşaat firmaları ve mimarları 30 Ocak gecesi düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

Soyak Soho’nun yarıştığı Yeşil Bina kategorisinde birinciliği kazanan Soyak Soho 2012 yılında LEED (Leadership in Energy and Environmental Design-Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) sertifikası almaya aday oldu.

Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen ve gönüllü başvuru yapılarak sahip olunan LEED sertifikası, tasarım sürecinden başlayarak binanın tamamlanmasına kadar devam eden uzun bir süreci kapsıyor. Mevcut ya da yeni yapılacak yapılarda, yeşil bina olmak için belli kriterlerin sağlanmasına yönelik en önemli sertifikasyon sistemlerinden biri olan LEED, yeşil dönüşüm için global ölçekte önemli bir araç görevi görüyor.