Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun

Emlak sektöründe 2012 yılında görülen canlılık, yılın en hareketli döneminin başlayacak olduğu bahar ayları öncesinde hazırlığını tamamladı. Kentsel Dönüşüm, Mütekabiliyet Yasası ve 2B ile ilgili düzenlemelere geçtiğimiz yıl kavuşan emlak sektörü, bu yılın başında konutta KDV problemi ile karşı karşıya kaldı. 01 Ocak 2013’ten sonra ruhsat alan projelerde KDV oranının yüzde 1’den yüzde 18’e kadar çıkmasının fiyat artışlarını beraberinde getirdiğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bu nedenle tüketicinin hem yeni hem de KDV artışından etkilenmeyen projelere yöneldiğinin altını çiziyor. Hakan Erilkun, inşaat firmaları açısından bakıldığında ise ruhsatı 2013 yılında alınmış projelerin arasından sıyrılarak; eldeki stokları tüketmek hedefinde olan bu projelerin, bahar döneminde KDV kozunu satıştaki en önemli fark unsuru olarak sunmaya başladığını söylüyor.

PARLAK BİR DÖNEM EMLAK SETÖRÜNÜ BEKLİYOR

Geçtiğimiz yıl yüzde 10 büyüme gösteren inşaat ve emlak sektörünün en keskin rekabet dönemi 2013 bahar döneminde yaşanacak. Konut kredilerinin bu dönemde 0,70 ile 0.90 aralığında olması bu canlılığı destekliyor. Bu canlılık yılın ilk çeyrek döneminin sonuna kadar bozulmadan devam edecek. Türkiye ekonomisinde 2013 yılında yüzde 4,5 büyüme oranı öngörülüyor ki; 2012’de bu oranın yüzde 3 olduğu hatırlandığında oldukça parlak bir dönemin emlak sektörünü beklediği söylenebilir. Nitekim şu ana kadarki veriler de bunu destekliyor.

YABANCILARA SATIŞLARIN GERÇEK İVMESİNİ GÖRECEÐİZ

Kredi pazarı açısından bakıldığında ise konut kredisi faiz oranları geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 35 oranında düştü. Bazı bankaların özellikle 2013 yapımı konut projelerinde KDV’den kaynaklanan fiyat artışının kredi pazarının hızını kesmemesi amacıyla; konut kredisi vade oranlarını 30 yıla kadar çıkarmaları KDV kaynaklı olası dalgalanmanın seyrini azalttı. Yabancılara mülk satışlarındaki sıkıntının 2012 Haziran ayında giderilmesi sektörde büyük bir heyecan yarattı ve itici güç oldu. Ancak 2013 yılında yapılacak yeni düzenlemelerle yabancıların Türkiye’deki yerleşim süreleriyle ilgili bazı problemlerin giderilmesi de yabancılara satışların gerçek ivmesini görmemizi sağlayacaktır.