Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan

Giderek kalabalıklaşan metropollerde, otopark ciddi bir sorun haline geldi. Bu yüzden günümüzde ev ya da iş yeri alırken ve kiralarken tüketicilerin ilk baktıkları özelliklerin başında otopark geliyor. Binaların toprak altında kalan, bodrum katlarında yer alan kapalı otopark alanlarının taşıması gereken başlıca özellik ise su yalıtımı detaylarının doğru çözülmüş olması. Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, ev ya da iş yeri seçiminde otoparkın araç kapasitesinin yanı sıra su yalıtımlı olup olmadığına bakılması gerektiğine de dikkat çekiyor.

OTOPARKTA SU YALITIMINA DİKKAT

“Gerek evinizi gerekse ofisinizi seçerken mutlaka otoparka bakmalısınız. Eğer otopark alanını gezerken duvar, kiriş ya da kolonlarda siyah lekeler ya da pamukçuklar görüyorsanız, tavanda ya da duvarlarda su izleri varsa, rutubet kokusundan duramıyorsanız ya da otoparkın tavanından su akıyorsa, bu binada su yalıtımı yetersiz demektir.”

GÜVENLİ YAPILAR İÇİN YALITIM

“Su yalıtımı bir binanın depreme karşı sağlamlığını artıran başlıca unsurlardan biri. Su yalıtımsız bir bina, depreme karşı taşıma kapasitesinin yüzde 66’sını 10 yıl içinde kaybediyor. Eğer otopark binanın altındaysa ve yukarıda saydığımız olumsuz tablodan biri ya da birkaçı varsa, bu o binanın zaman içinde deprem için riskli binalar arasına girebileceğini gösteriyor. Ayrıca günümüzde özellikle sitelerde, otopark alanlarının üstü bahçe olarak tasarlanıyor. Bahçelerin sulandığı ve toprağın su geçirgen yapısı düşünüldüğünde altında bulunan otoparka su sızmaması için su yalıtımının sağlıklı yaptırılması şart. Otoparkların üzerindeki bahçelere dikilecek ağaç ve bitki türleri bile bu açıdan özenle seçilmeli.”

SU YALITIMI YAPTIRIRKEN…

“Su yalıtımı yaptırırken CE belgeli ve uluslararası standartlarda üretilmiş ürünler tercih edilmeli. Standart dışı malzemelerle yapılan su yalıtımı uygulamaları kısa bir süre sonra işlevini yitireceği ve beklenen sonuçları karşılamayacağı için harcanan para da boşa gidiyor. BİTÜDER olarak su yalıtımı uygulamalarında zemine en uygun ürünün kullanılması gerektiğini vurguluyoruz. Bu noktada birçok zeminde bitümlü su yalıtımı örtüleri büyük avantajlar sunuyor. Su yalıtımı örtülerinin seçimi kadar uygulamasının işin uzmanları tarafından yapılması konusuna da dikkat edilmeli.”