Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Türk Ytong

Türk Ytong, bugün şirketin Onursal Başkanlığı görevini sürdüren Bülent Demiren tarafından 1963 yılında kuruldu. Genç bir mühendisken çalıştığı İstanbul Hilton Oteli’nin inşaatında Ytong malzemesiyle tanışan Bülent Demiren, Türkiye’de Ytong üretimine Bakanlar Kurulu kararıyla başladı.

Ytong, Türkiye inşaat sektörünün modernleşmesinde çok önemli bir rol oynadı. 1960’da kurulan Türk Standartlar Enstitüsü (TSE) sayesinde, ülkemizde o tarihe kadar standardı olmayan birçok inşaat malzemeleri yanında, Almanya’dan tercüme edilerek alınan normlardan, Türk Gazbeton normu (TSE 453) inşaat piyasasına arz edildi. 1970 yılında Türkiye’nin ısı yalıtımı konusundaki ilk düzenlemesi olan “TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları”, Ytong’un da katkılarıyla TSE tarafından yayınlandı.

ÜRETİMDE KAPASİTE ARTTIRICI YATIRIMLAR

Bugün dünyanın 23 ülkesinde bulunan 52 fabrikada yılda 10 milyon metreküpten fazla Ytong üretiliyor. Türkiye’deki ilk Türk Ytong fabrikası, 1965 yılında Pendik’te kuruldu. Bu fabrikanın üretim kapasitesi, 1990’lara gelindiğinde 300 bin metreküplere yükseldi. Türk Ytong, 1996’da Tekirdağ-Saray’da, 1998’de Antalya’da ve Gaziantep’te fabrikalar kurarak büyümeyi sürdürdü. 2008 yılında Bilecik’te en modern fabrika kuruldu. Bilecik fabrikası ileride yapılacak ilave kapasite artışlarıyla aynı zamanda dünyadaki en büyük Ytong fabrikası olacaktır. Türk Ytong, 2008 yılından bu yana fabrikalarda kapasite artırıcı yatırımlar yapıyor. Bu yatırımların sonucunda bugün 2 milyon metreküp Ytong üretim kapasitesine ulaşıldı. 2 milyon metreküp kapasite ile yılda 150 – 200 bin konut için malzeme üretebiliyor.

GÜVENLİ YAPILAŞMADAKİ ETKİN ROLÜ

Ytong malzemesi üstün ısı yalıtımı ve deprem dayanımı özelliklerinin yanı sıra; yangın güvenliği, hafifliği, kolay işlenebilirliği ve çevre dostu olması özellikleri ile tüm dünyada tercih ediliyor. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olması gerçeği Ytong’un önemini daha da artırıyor.

Daha hafif binalar inşa edildiğinde deprem risklerinin azaldığı bilinen bir gerçektir. Yapı malzemesinde hafiflik ve güvenlik denince de akla ilk olarak Ytong malzemesi geliyor. Kuru birim hacim ağırlığı 400 kg/m³ olan Ytong, güvenli yapılaşma için önemli bir rol üstleniyor.

ÇEVREYLE UYUM

Ytong ayrıca tüm faaliyetlerini çevreyle uyum içerisinde gerçekleştiriyor. Üretilen malzemelerin çevre dostu olduğunu belgeleyen ve dünyaca kabul edilen bir beyanname olan Çevresel Ürün Deklarasyonu’na (Enviromental Product Declaration – EPD) Türkiye’de sahip olan ilk marka Ytong’tur.

Isı yalıtımı konusu, Ytong’u Ytong yapan özelliklerin başında geliyor. Yapısı gereği ısı yalıtımı sağlayan Ytong, ülke ekonomisine bu anlamda katkı da sağlıyor. Ytong ile yapılan konutlarda 50 yıl boyunca 10 milyar doları aşkın bir enerji tasarrufu sağlandı.

Ytong’un ısı yalıtımı sağlayan en önemli ürünlerinden biri olan “Isı Yalıtım Plağı”, sektörün yıldızı parlayan ürünü olarak dikkat çekiyor. Türk Ytong, sürdürülebilir yapılaşma, enerji verimliliği ve yangın güvenliği gibi konularda tüm beklentilere yanıt verebilen “Isı Yalıtım Plağı”nın üretim kapasitesini 2013 yılında ikiye katladı. Bu kapasiteyle yıllık 150 bin metrekare mantolamaya alternatif yanmaz yalıtım yapılabilecek.

“Ytong Isı Yalıtım Plağı”, Türk Ytong’un Bilecik’teki fabrikasında tamamen yerli ve doğal hammaddeler kullanılarak üretiliyor. Avrupa’da 10 yıldır kendini ispatlamış olan bu ürün, tamamen mineral esaslı ve çevre dostu bir yalıtım plakası olmasıyla dikkat çekiyor. “A1 sınıfı “hiç yanmaz” bir malzeme olan bu ürün, Yangın Yönetmeliği koşullarını, yapının her noktasında yerine getiriyor. Bilinen Ytong malzemesinden daha hafif bir malzeme olan “Ytong Isı Yalıtım Plağı” ile yüksek binalar da dahil mükemmel bir şekilde ısı yalıtımı yapılabiliyor. “Ytong Isı Yalıtım Plağı”nın en önemli farklarından biri de otopark ve bodrum katlardaki tavanların yalıtımında ortaya çıkıyor. Malzeme bu alanlarda rakipsiz bir ürün olarak kendini gösteriyor.

50. YIL PROJELERİ

Türk Ytong, 50. Yıl kutlamaları kapsamında çok önemli projeler gerçekleştiriyor. Bunlardan biri olan ulusal mimari fikir yarışması, “Kültür ve Sosyal Etkinlikler Evi” konusu ile yapılıyor. Ytong bu yarışmayla, İstanbul kent yaşamına, mimarlığın düşünce ve tasarım alanına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Bir diğer 50. Yıl projesinde Ytong, bugüne kadar büyük bir istikrarla sürdürdüğü “Mesleki ve Sektörel Eğitime Katkı” projesini daha da genişleterek, “Ytong Akademi-50. Yılda 50 Durak” başlığı altında yapıyor. “Ytong Akademi” çalışmaları kapsamında; Türkiye genelinde mimarlar, mühendisler, belediye çalışanları, müteaahhitler ile öğrencilere yönelik eğitim toplantıları ve etkinlikler gerçekleşecek.

Kuruluş: 1963

Şirket: Türk Ytong Sanayi A.Ş.

Fabrika: 5 fabrika, 2 milyon m3 üretim kapasitesi

Şatış Ağı: İstanbul, Tekirdağ, Antalya, Gaziantep ve Bilecik fabrikaları ile 150’yi aşkın Yetkili Satıcı noktası

Motto: Sürdürülebilir ve Güvenli Yapılaşma

Tüm faaliyetlerini çevreyle uyum içerisinde gerçekleştirien Ytong’u Ytong yapan özelliklerin başında ‘ısı yalıtımı’ geliyor. Yapısı gereği ısı yalıtımı sağlayan

Ytong, ülke ekonomisine bu anlamda da katkı sağlıyor. Sürdürülebilir yapılaşma, enerji verimliliği ve yangın güvenliği gibi konularda tüm beklentileri karşılıyor.