Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Vekon

Bugün dünyada 60’tan fazla ülkede büyük projelerin başlangıcında yer alan Vekon, prefabrike şantiye binaları, ofis ve yaşam konteynerleri ve süper pratik yaşam üniteleri üretmektedir. Dünyanın en büyük 225 müteahhitlik şirketinin 30’undan fazlasının çözüm ortağı Vekon, ulusal ve uluslararası tüm projelerin tasarım, üretim ve montajını konusunda uzman mimar ve mühendis grubu, eğitimli personeli ve deneyimli montaj ekipleri ile gerçekleştirmektedir.

Sahip olduğu son teknolojiyi, tasarım ve estetikle buluşturan Vekon, kusursuz teknik altyapıyla birleştirerek kurduğu ekonomik ve pratik yaşam alanları ile mimar, mühendis ve işçilerin şantiye hayatlarını, ülkelerinde hatta evlerinde sahip oldukları konfora eriştirmektedir. Vekon, geliştirdiği özel tasarımlar ile ısı ve ses yalıtımını, aydınlatma sistemlerini ve farklı iklim koşullarına uygun yapıları başarıyla uygulamaktadır.

Üretime 1990 yılında başlayan Vekon, düzenli olarak verdiği eğitimlerle bilinçlendirdiği 120’si teknik ve idari, toplam 920 kişilik personeliyle, yakalamış olduğu üretim hacminin %50’sinden fazlasını dünya çapında kurduğu çözüm ortaklıkları ve iş birlikleri ile Orta Asya, Orta Doğu, Afrika, Körfez ülkeleri ve Avrupa gibi geniş bir coğrafyaya ihraç etmektedir.

60’DAN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT

Vekon, sadece 2012 yılı içinde 37 farklı ülkedeki projeye imza atmıştır. Böylelikle bugüne kadar dünyanın dört bir yanında 60’dan fazla ülkeye ulaşan Vekon, yine 2012 yılı içinde yurtiçinde ise 67 farklı şehirde proje yürütmüştür. 2012 yılında yurtdışında ulaştığı yeni pazarlar sayesinde artan ihracat payıyla birlikte ilk defa proje yürüttüğü ülkelerin sayısı 12 olmuştur. Böylece 2012 yılı boyunca portföyüne yeni kattığı ülkeler ile birlikte 37 farklı ülkede faaliyette bulunmuştur.

Son beş yılda ihracatın toplam üretimdeki payını istikrarlı bir şekilde arttıran Vekon, 2008 yılında toplam üretimin yüzde 32’sini, 2009 yılında ise yüzde 35’ini ihraç ederken, bu rakamı 2010 yılında yüzde 52’ye çıkarmış ve 2011 yılında da bu oranı korumayı başarmıştır. 2012 yılında ise yüzde 62’lık bir ihracat oranına ulaşmıştır.

ULUSLARARASI STANDARTLARDA ANAHTAR TESLİM ORTAKLIKLAR

Sibirya’dan Güney Afrika’ya, Venezuela’dan Afganistan’a dünyanın dört bir yanındaki projeleri rekor sürelerde tamamlayan Vekon; müşterilerine çağın gerektirdiği standartlara uygun pazarlama, proje, üretim, paketleme, lojistik ve montaj hizmetleri sunmaktadır.

Son teknolojilerle donatılmış güçlü makine ve ekipmana sahip üretim tesisleri sayesinde, işçilik olarak nitelendirilebilecek aşamaların büyük bölümünün fabrikada yapılmasını sağlayan Vekon, talep ve beklentilere en hızlı şekilde çözümler sunmaktadır.

Vekon, dünyanın her yerine sevk edilen ürünlerinin paketleme ve taşıma şartlarını, uluslararası standartların öngördüğü şekilde uygulayarak nakliyesini de kargo, uçak, gemi ve tır gibi araçlarla eksiksiz yerine getirmektedir.

TESCİLLİ ÜRÜN VE HİZMET KALİTESİ

Türk Patent Enstitüsü’nden alınan patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tescil belgelerinin yanında, hizmet yeterlilik belgesi, Rusya Federasyonu’ndan alınan Gost Belgesi ve ISO 9001 Kalite Belgesi’yle Vekon, sadece üretim kalitesi konusunda değil işçi sağlığı ve güvenliği konularında da duyarlı bir kurum olduğunu bağımsız olarak yaptırdığı denetim sistemi ile belgelemiştir. Tasarım tescil belgeleriyle tescillediği, AR-GE çalışmalarının ürünü olan özel detayları sayesinde müşterilerine özel imkanlar sunan Vekon, yaptığı sözleşmelerde belirtilen şartnamelere harfiyen uyarak, dürüstlüğü vazgeçilmez bir prensip ve ana felsefe olarak gördüğünü ispatlamıştır. Bu çerçevede kalite güvence birimini tamamen bağımsız bir şekilde çalıştırmakta ve müşterilerinin adına diğer birimlerini kontrol etmesini sağlamaktadır.

KOŞULSUZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Vekon, son 5 yıl içinde %70’i önceki müşteriler ve onların tavsiyesi ile gelen müşterilerden oluşan portföyüne sunduğu hizmet ve ürünlerle koşulsuz memnuniyet için tüm gereklilikleri yerine getirmektedir. Bu gerekliliklerin başında gelen satış sonrası müşteri hizmetiyle Vekon, müşterilerinin istek ve şikâyetlerini, periyodik olarak tüm müşterilerine gönderdiği anketlerle dikkate alıp değerlendirerek faaliyetlerinde sürekli iyileştirme sağlamaktadır.

AR-GE VE ÜR-GE ÇALIŞMALARIYLA YENİ ÜRÜNLER VE DEÐERLER

Müşterilerine kalite, hız, güvenlik ve yenilik sunan Vekon, uzman AR-GE ve ÜR-GE ekibiyle geliştirdiği ürünleri ve üretim teknolojilerini yapı dünyasına sunarak yeni değerler üretmektedir. Ürün geliştirme ve araştırma geliştirme faaliyetlerine özel önem veren, bu alanda istihdam ettiği nitelikli ve geniş kadroyla yeni hedefler için planlar yapan Vekon, optimum malzeme ve insan kaynağı ile maksimum verimlilik için çalışmaktadır. Müşterilerinden gelen talepleri göz önüne alarak çağın gereklerine uygun yeni fonksiyonel ürünler geliştirmeyi bir sektörel sorumluluk olarak algılayan Vekon, 2012 yılında geliştirdiği iki farklı ürün ile Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülü’nü almıştır.

Kuruluş: 1990

Şirket: Vefa Prefabrike Yapılar San. Tic. A.Ş.

Fabrika: Ayda 160.000 m² prefabrike ve hafif çelik yapı, 3.600 adet ofis ve yaşam konteyneri kapasitesi / Dilovası-KOCAELİ, Sultanbeyli ve Tuzla-İSTANBUL

Satış Ağı: 60’tan fazla ülkeye ihracat

Motto: Büyük İşler Nerede, VEKON Orada