Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Enerjide devletin rolü tartışıldı

Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen enerji sektörünün önde gelen kurumlarını bir araya getiren “Türkiye Enerji Sektöründe Yatırım Ortamının Değerlendirilmesi” başlıklı panelde enerji sektöründeki yatırım ortamı tartışıldı.

Panele Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Selahattin Çimen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Mustafa Çetin, Gama Holding Yönetim Kurulu Üyesi Süreyya Yücel Özden katıldı.

BAÐIMSIZ KURUM İHTİYACI

Gama Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özden, enerji sektörünün serbest piyasa koşulları altında tam bağımsız bir kurum tarafından düzenlenmesi ve denetlenmesinin henüz tam olarak gerçekleşmediğini belirtti.

Özden, “Lisans ve elektrik alım-satım konuları, borsa uygulaması ve kayıp-kaçak sorunları gibi birçok konuda kuralların ve yönetmeliklerin bir an önce tamamlanması gerekiyor” dedi. “Devlet enerji sektöründe nasıl bir rol veya pay üstleneceğini çok açık ve kesin şekilde ilan etmelidir” diyen Özden, “rekabetin içinde olacak mı yoksa sadece politika belirleyen ve düzenleyen olarak mı kalacak” diye sordu.

9 YILDA 321 SANTRAL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Mustafa Çetin ise Türkiye’de her yıl enerji kullanımında yüzde 9 civarında artış olduğunu söyledi. Nükleer enerji alanında ikinci ve üçüncü nükleer santralin yapımı için uluslararası görüşmelere başladıklarını aktaran Çetin, şöyle konuştu: “Türkiye’de çalışan 621 adet santralimiz var. 80 yılda 300 adet santral yapılmış iken son 9 yılda kurulan santral sayısı ise 321 tanedir.”

Öte yandan Sektörel Fuarcılık, 25-26-27 Nisan tarihlerinde 18. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nı (ICCI 2012) İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirecek.