Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ateşe ve alev almaya dayanıklı OSB

Sumaş 2006’da gerçekleştirdiği yeni yatırım ile Türkiye’de OSB (Oriented Strand Board) üretmeye başladı. Firma, yurt dışından satın alınan özel makinalarla kurulan yeni üretim hattında TSE standartlarında OSB üretimini gerçekleştiriyor.

SUMAŞ’ın OSB’ye getirdiği bir başka özellik, ateşe ve alev almaya dayanıklı OSB üretmesi (OSB Firetex). Bina yangınları genellikle çatı tutuşmasıyla ortaya çıkıyor. Sumaş ateşe dayanıklı OSB ile yapılmış çatılarda kaplama malzemeleri tutuşsa bile Sumaş Osb Firetex tutuşmuyor.

OSB NEDİR?

Türkçe karşılığı “Yönlendirilmiş Yonga Levha” olan OSB, direnç, esneme, ve neme dayanıklı olması için yonga boyları büyütülüp dış tabaka yongası ileri, orta tabaka yongası yana yönlendirilerek ve su geçirgenliği az olan reçine ile üretilen bir levhadır. Yüzeyi zımpara edilmediği için üzerinde yürümesi kolay ve kaygan olmayan bir yüzey elde ediliyor. Bu sayede çatılarda kullanılıyor.

OSB’ler, OSB-2, OSB-3, OSB-4 olmak üzere 3 çeşit üretiliyor.

OSB-2; daha çok iç mekanlar, nem rutubet ve yağmurun olmadığı yerlerde kullanılıyor.

OSB-3; bina ve mekanların dış cephe ve çatılarında, siding, kiremit ve Shingle altı olarak kullanılıyor. OSB-2 ye göre daha neme ve rutubete dayanıklı.

OSB-4; direk suya maruz kalan yerlerde kullanılıyor. OSB-4 daha ziyade isteğe bağlı olarak üretiliyor.

Bunların dışında Firetex OSB, Sumaş tarafından geliştirilen yanmaya dirençli alev alması geciktirilmiş levhalar vardır. Özel isteğe bağlı olarak üretilen bu levhalar sinema, tiyatro, alışveriş merkezleri gibi yerlerin çatılarında kullanılıyor.

Ürünler Avrupa DIN normuna TSE standartlarına uygun olarak üretiliyor.

KULLANIM YERLERİ

OSB çok amaçlı kullanım yerleri olan bir levha olarak başta prefabrik çelik konstürüksiyon binalarda iç ve dış duvar olarak, çatı malzemesi ve taban bölmelerde kullanılıyor. Aynı zamanda binaların dış cephe giydirmesinde, alt tutturma malzemesi ve ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılıyor. OSB mobilya sanayinde koltuk, çekyat gibi ürünlerin iskelet ve kolçaklarının yapımında da kullanılıyor.

Ambalaj sanayinde, palet yapımında, ambalaj sandığı yapımında işçilikten tasarruf ve kullanım kolaylığı sebebiyle çok tercih ediliyor.

OSB aynı zamanda onarımı yapılan binaların dış cephelerinin çevrilmesinde kullanılıyor. Bunların yanında otomotiv sanayinde, tır dorseleri ve konteyner yapımında kullanılan bir malzeme.

Türkiye de henüz kullanılmasa da Avrupa ve Amerika’da binaların oda tabanlarında döşeme olarak yaygın şekilde kullanımı mevcut. Türkiye’de de kullanılması için Sumaş tarafından amaca uygun üretim yapılması için çalışmalar başlamış durumda.