Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Avcı tasarımda mutluluğu anlattı

Adell Armatür’ün düzenli olarak gerçekleştirdiği personel gelişim programına bu ay Yüksek Mimar Selçuk Avcı ve Eşi Sanja Jurca Avcı konuk oldu. Avcı, Adell çalışanlarıyla tasarımda mutluluk, sürdürülebilirlik ve ekolojik yapı tasarımı konularını paylaştı.

Adell Armatür kurum içi eğitim faaliyetlerine Yüksek Mimar Selçuk Avcı’yı konuk ederek devam etti. Avcı, yaptığı sunumda yeşil bina ve yeşil tasarımı nasıl değerlendirdiklerini ve bunun Türkiye’de nasıl mümkün olduğunu anlattı.

TASARIMIN 3E’Sİ

“Tasarımın olmazsa olmazı olarak 3E Prensipleri” adını verdiği yaklaşımları anlatan Avcı bu prensiplerin “Etik, Ekolojik ve Ekonomik” üç ayaktan oluştuğunu söyledi. Avcı, tüm iş ve hayat felsefelerinin bu tabana oturduğunu, bu felsefi yaklaşımda buluşamadıkları işleri almadıklarını ifade etti.

Doğa kirlenmeleri ve karbon salımının yüzde 50-60 oranlarda inşaat yapılarından kaynaklandığını söyleyen Avcı, mimarlar olarak bu nedenle doğayı ve çevreyi kirletmeyen binalar tasarladıklarını paylaştı.

Sanja Jurca Avcı ise yaptığı konuşmada sergi tasarımında hikâyeleştirmenin öneminden bahsederek yaptığı çalışmalardan çeşitli örnek vaka sunumları yaptı. Avcı tiyatrocu olması nedeniyle sahne, ürün, müze vb. sergileme alanlarının tasarımında hikâyeleştirmeyi ciddi olarak kullandığını ifade etti.

ÖNCE KENDİMİZİ İNŞA ETMELİYİZ

Topkar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ali Topçu ise “Adell ailesi olarak yolumuzun aydınlanmasını sağlayan, deneyimlerini bizlerle paylaşan Selçuk Avcı ve eşini konuk etmekten mutluluk duyduk. Bilgi, sevgi ve para paylaşınca artıyor. Bilenin bilmeyene, olanın olmayana borcu var. Ülke olarak hep birlikte değerlerimizle birlikte çalışırsak güzel işler çıkararak dünyamızın geleceğinin daha insani, daha iyi bir eksende oluşmasını sağlayabiliriz. Önce kendimizi inşa ederek, Selçuk Avcı gibi çevremizdeki değerli insanlardan istifade ederek ışığımızı artırarak yolumuzu daha fazla aydınlatabiliriz”dedi.