Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Baumit

Baumit Türkiye’nin çalışma alanlarından bahsedebilir misiniz?

Murat SAVCI: Baumit Türkiye ağırlıklı olarak dış cephe ısı yalıtım sistemleri alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Türkiye pazarına sunduğumuz dört ana ürün grubu; dış cephe ısı yalıtım sistemleri, sıvalar, seramik yapıştırıcıları ve şaplar olarak sıralanabilir. Tüm bu gruplarımızdaki ürünleri ağırlıklı olarak Gebze de bulunan yüksek kapasiteli ve son derece modern üretim tesisimizde üretmekteyiz. Bu üretim tesisinin sektörümüzdeki en büyük kapasiteli ve en modern tesislerden biri olduğunu da vurgulamak isterim.

Türkiye’de yalıtım giderek büyüyen ve ihtiyaç alanı artan bir sektör… Bu alanda nasıl bir yerde duruyorsunuz?

Yalıtım Türkiye’nin çok büyük ve elzem bir ihtiyacı… Özellikle ısı yalıtımının ülkemiz ekonomisine direk etkileri de olduğu için ayrı bir önem kazanmaktadır. Biz Baumit olarak ülkemizde ısı yalıtım alanında çok yoğun faaliyetlerde bulunmaktayız. Bu alanda Baumit, Avrupa’da da çok eski, köklü ve lider bir kuruluş olduğu için oradaki tecrübelerden de faydalanmaktayız. Bir yandan ürünlerimizin kalitesini ve arkasındaki tamamlayıcı hizmetleri anlatırken, diğer yandan da toplum bilincinin gelişmesi için çalışmalarda bulunmaktayız. Bununla ilgili olarak sürekli seminerler ve eğitimler düzenlemekteyiz. Ayrıca İzoder bünyesinde de faaliyetler göstererek yalıtım sektörüne katkıda bulunmaktayız. Baumit ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren şirketler içinde genç bir şirket olmasına rağmen, kısa zamanda kendini geliştirmiş ve Türkiye’deki alanında en büyük beş şirketten biri olmayı başarmıştır.

Baumit ürünleri Nanopor ile KlebeAnker’in sektördeki yerleri ve bilinirlikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Nanopor ve Klebeanker ürünlerimiz Baumit’in sektöre sunduğu çok özel ürünler arasında yer almaktadır ve uzun Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilmişlerdir. Nano’lu boya ve son kat cephe kaplama ürünlerimiz özellikle ülkemizde toz ve yoğun trafik nedeniyle cephelerdeki kirlenme sorununa çözüm getirmektedir. Nano’lu ürünlerin kullanımıyla cepheler daha uzun süre temiz ve genç kalmakta, cephelerin estetiği bozulmamaktadır. Klebeanker ise çok özel bir dübel olup, ısı yalıtım sistemlerinde cephelere dübelleme yapıldığında meydana gelebilecek bir takım teknik zafiyetleri tamamen ortadan kaldırmaktadır. Dübelsiz dübelleme olarak da tarif ettiğimiz bu ürün normal dübelleme ile yaşanabilecek ısı köprülerine veya dübel kafalarının yeterli derecede sıva ile örtülmemesinden kaynaklanabilecek dübel izlerine kesin olarak son vermektedir. Bu ürünlerimiz çok inovatif ve yeni ürünler olduğu için, ülkemizdeki pazara yeni yeni tanıttığımız ve tüketicinin algılamasının zaman alacağını bildiğimiz ürünlerdir. Tabii bu noktada çalışmalarımız tanıtım ve eğitim seviyesinde hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Geçen yıl Gebze’deki fabrikanızda başladığınız ıslak kaplama üretiminde şu anda ne aşamadasınız?

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Gebze’deki üretim tesisimizde ıslak kaplama üretim birimi kurarak Gebze’deki üretimimizi biraz daha genişletmiş bulunuyoruz. Islak kaplamalar, sektöre sunduğumuz ve Baumit’in Avrupa’da öncü rol oynamasında önemli katkılarda bulunan ürün grubumuzdur. Son kat kaplamaları, ıslak kaplama olarak uygulamak suretiyle dekoratif kaplama ve boya kalemlerinden tasarruf edilebilmekte; darbe dayanımı ve renk dayanımı çok daha yüksek cepheler elde edilebilmektedir. Ayrıca bu sistemde uygulama daha hızlı bir şekilde yapılabildiği için cephe işleri daha çabuk bitirilerek işçilikten ve iskele maliyetlerinden de kayda değer tasarruflar yapılabilmektedir. Bu ürünleri Gebze’deki üretim tesisimizde üretmeye başlayarak daha fazla rekabet gücüne de kavuşmuş bulunmaktayız. Zira bu ürünleri daha önce Avusturya’dan ithal etmekteydik.

Yaptığınız yalıtım uygulamalarında sizi öne çıkaran özellikler nelerdir?

Biz Baumit olarak yalıtım uygulamalarında sadece malzemelerimizi satma amacında olan bir şirket değiliz. Malzemelerimizin doğru uygulanması da bizim için çok önemli bir kriterdir. Bu nedenle kayıtlı uygulamacı şirketlerimizi periyodik olarak eğitimlerden geçirmekteyiz. Ayrıca uygulama esnasında bünyemizde çalışan süpervizörler vasıtası ile şantiyelere kontrol ziyaretlerinde bulunarak, yapılan işin doğru yapılıp yapılmadığını kontrol etmekte ve bunu hem uygulamacımıza hem de işverene raporlamaktayız. Yine bizi öne çıkaran başka bir özelliğimiz güvenilir ve hızlı lojistik hizmetlerimizdir. Ayrıca olabilecek müşteri şikayetleri konusunda da çok hassas bir şirket olmamız da önemli bir özelliğimizdir diyebilirim.

Bahçe düzenlemesi, peyzaj hizmetlerinde önceliğiniz ve öne çıkardığınız modeller neler?

Bahçe düzenlemesi ve peyzaj konularında Baumit özellikle Avrupa’da geniş bir ürün yelpazesine sahip şirketlerden biridir. Biz şu anda ülkemizde henüz bu geniş ürün yelpazesini başlatma aşamasındayız. Şu anda müşterilerimize sunduğumuz bahçe uygulamalarında kullanılabilecek ürünlerimiz torbalı hazır beton, duvar örgü harcı ve şap ürünleridir. Ayrıca önümüzdeki dönemlerde torbalı hazır beton ürünlerimizin yelpazesini de genişletmeyi planlamaktayız.

Tadilat hizmetlerinizin kapsamı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tadilat ya da bizim tabirimizle renovasyon işleri bizim önümüzde gördüğümüz Türkiye’nin büyük potansiyel ve ihtiyaç işlerinden birisidir. Ülkemizdeki mevcut binaların henüz %10’nun yaklaşık olarak yalıtımlı olduğunu düşünürsek, ileride renovasyon alanında ne kadar çok yapılacak iş olduğunu görmemiz de mümkün olur. Bu alanda da özel bir takım faaliyetler yürüterek hem bina ya da konut sahiplerinin bilinçlenmesini hem de ürünlerimizin renovasyon işlerinde doğru olarak kullanılmasını sağlamaya çalışmaktayız. Ayrıca genel anlamıyla tadilat hizmetlerinden yani bir binanın yenilenmesi işlerinden bahsedersek de burada Baumit’in mevcut bütün ürünleri yani sıvalardan seramik yapıştırıcılarına veya özel renovasyon harçlarına kadar tüm ürünleri tadilat işleri için uygun ve bizim tavsiye ettiğimiz ürünlerdir.

Yakın gelecek için hedefleriniz ve planlarınızı anlatabilir misiniz?

Baumit Türkiye olarak hızlı gelişim gösteren bir şirketiz. Geçtiğimiz beş yıl içinde bazı ürün gruplarında Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasına girmeyi başarmış bulunuyoruz. Diğer ürün gruplarında da çok yakın bir gelecekte yine Türkiye’nin önde gelen şirketleri içine girme hedefimiz mevcut. Bu nedenle de Türkiye’nin muhtelif yerlerinde üretim tesisleri kurmayı planlamış da bulunuyoruz. Bu konuda genel merkezimizin de desteğini tam olarak aldığımızı söyleyebilirim. Ayrıca holdingimizin Türkiye’yi, yatırım yapmak istediği ülkeler arasında en yüksek önem derecesine koyması da bizim için memnuniyet verici bir durumdur. Kısaca özetlersek hedefimiz tüm ürün grupları içinde Türkiye’nin ilk üç şirketinden birisi olmak ve bu hedefler doğrultusunda da Türkiye’de Anadolu’nun çeşitli yerlerine tesisler kurmak olduğunu söyleyebilirim.