Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Depreme dayanıklı yapılarda işbirliği

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve Katkı Üreticileri Birliği (KÜB), depreme dayanıklı yapılaşma açısından işbirliğine imza attı. İmzalanan protokol doğrultusunda artık KÜB Üyesi kimyasal katkı üreticileri, THBB Kalite Güvence Sistemi denetimlerine tabi tutulacak.

THBB ve KÜB arasında yapılan bu protokole göre, KÜB Üyesi kimyasal katkı üreticileri, KGS’nin habersiz ürün denetimlerine tabi tutulacak. Bu kapsamda, KGS uzman denetim ekipleri tarafından katkı üreticilerine önceden haber verilmeden hazır beton tesislerinden katkı numuneleri alınacak. Alınan numuneler, THBB Yapı Malzemeleri Laboratuvarı’nda deneylere tabi tutulacak. Performans beyan değerlerine uygun olmayan kimyasal katkıların tespit edilmesi halinde KÜB tarafından ilgili üreticiye yaptırım uygulanacak. Böylece katkı üretim performanslarının uygun hale getirilmesi sağlanacak.

İLK DEFA ÖZ DENETİM İŞLEYECEK

18 Nisan’da İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güleryüz, “Şu an ülkede 19 milyon yapı bulunuyor, bunun 8 milyonu depreme dayanıklı değildir. Bu yapılar, bir an evvel yıkılıp yeniden yapılmalı” dedi. Kentsel dönüşümün bina değişimi ile sınırlı olmaması gerektiğini belirten Güleryüz, “Bu anlamda otoparklar ve sosyal alanlara daha fazla yer verilmeli. İstanbul’un damarları tıkalı, onun için yolları genişletilmeli, ulaşım kolay kılınmalı. Depremin vurduğu Van’a bakın, iyi bir örnek değil. Burada mağdurlara gitmek kolay olmadı” ifadelerini kullandı.

KÜB Yönetim Kurulu Başkanı Bora Yıldırım ise THBB ile yaptıkları ortaklıktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Ortaklığımız daha kurumsal ve metodik bir şekilde beton kalitesini artıracaktır. İlk defa beton katkı üreticileri sektöründe öz denetim mekanizması çalışacak. Kentsel dönüşümün gündemde olduğu günlerde böyle bir adım atılması hakikaten çok önemli” şeklinde konuştu.