Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Egger’den ahşap yapı sektörüne yeni hizmetler

Avusturya merkezli Egger firması, kurulduğu 1961 yılından bu yana ürün yelpazesinde keresteden ahşap levhaların bir çok çeşidine kadar alternatifler sunan bir aile firması. Yaklaşık 6500 çalışanı, 17 adet OSB levha, sunta, mdf, suntalam, mdflam, fabrikasının yanı sıra laminat parke, laminat, kenar bandı ve kereste fabrikası olan Egger, yeni tesislerle sektördeki yerini güçlendiriyor.

2011’de ahşap yapı sektörünün artan önemini dikkate alan Egger, Almanya’nın Brilon kentindeki kereste, Wismar’daki OSB ve Romanya’nın Radauti kentindeki OSB tesislerini EBP (Egger yapı ürünleri) adıyla tek çatı altında birleştirdi. Romanya’daki tesisin tamamlanmasıyla birimin yaklaşık 350 çalışanı olacak. Tesis 500.000 m³ kereste ve 660.000 m³ lük OSB kapasitesine sahip olacak. Egger Yapı Ürünleriyle birlikte EGGER Grup aynı zamanda, EGGER Perakende Ürünler ve ülke organizasyonlarına ayrılmış, mobilya uygulamaları için ahşap esaslı malzemelerin olduğu alanı kapsıyor.

AHŞAP YAPILARDAKİ UZMANLIÐIMIZI ARTIRDIK

Yeni bölümün temel amacı, EGGER ahşap yapı ürünleri OSB ile kereste pazarlama aşamalarını birleştirmek. EGGER bu bölümün yaratılmasıyla, büyümekte olan dinamik yapı malzemeleri pazarına açık ilgisini olduğunu gösteriyor.

EGGER Grup Satış ve Pazarlama Müdürü Ulrich Bühler “Bu yeni bölümle Egger Grubu’nun büyümesine karşılık veriyoruz” diye konuştu. Bühler, “Böylece ahşap yapı sektöründeki uzmanlığımızı daha da artırmaya dönük koşulları yaratmış oluyoruz” dedi.

DOÐU VE GÜNEY AVRUPA’NIN PAZAR İHTİYACI

Radauti’deki OSB tesisi ile EGGER, OSB kapasitesini önemli ölçüde artırmış oldu. Kentte 2008 yılında açılışı yapılan sunta fabrikası, ilk etapta 300,000 m³ kapasiteli bir OSB üretim tesisiyle genişletildi. Bununla 100 kişiye istihdam alanı yaratılmış oldu. Özellikle doğu ve güney Avrupa pazar ihtiyaçları bu yeni fabrika tarafından temin edilecek. Egger Yapı Ürünleri bölümü Martin Rottensteiner (finans direktörü), Walter Schiegl (üretim sorumlusu) ve Andreas Reiterer (satış direktörü) tarafından yönetiliyor. Türkiye’de de Egger Orman Ürünleri A.Ş. bünyesinde Yapı Ürünlerinden Sorumlu Satış Müdürü Serdar Özatay ile birlikte resmen faaliyete geçildi.

Ürün yönetimi, pazarlama ve yapı malzemeleri için uygulama mühendisliğini entegre etmekle özellikle ahşap konstrüksiyonlara yönelik yapı malzemeleri alanında sistemli bir gelişme garantilenmiş oluyor.

EGGER EUROSTRAND® OSB

EGGER EUROSTRAND® OSB , DIN EN 300 normu doğrultusunda yönlendirilmiş üç tabakalı yongaların meydana getirdiği düz bir rijit levha. EGGER EUROSTRAND® OSB levhaları, standart boyutlarda 6’dan 40 mm’ye kalınlıkta ve iki teknik sınıfta EN 13986’ya uygun şekilde stoktan temin edilebiliyor.

  • Egger Eurostrand® Osb/2 EN300, CE
  • Egger Eurostrand® Osb/3 EN300, CE
  • EGGER EUROSTRAND® OSB/3 and OSB/2 şu uygulamalarda kullanılabiliyor:
  • Ahşap konstrüksiyonlu yapılar.
  • İç mimari ve dekoratif uygulamalar.
  • Dayanıklı, uzun ömürlü ambalaj malzemesi gibi endüstriyel uygulamalar.
  • Betonarme kalıp malzemesi olarak.

Yüksek kaliteli ürün EGGER Eurostrand OSB/3, yer ve tavan döşeme ve kaplama ve çatı kaplama malzemesi olarak kullanıma uygun. Ahşap karkas konut uygulamaları için de ideal çözüm sunuyor ve ölçüsel stabilite ve yüksek mukavemet kapasitesi gibi yüksek performans sağlıyor.