Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Tekfen Holding’de büyüme

Tekfen Grubu, 2011’de cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 42 büyüterek 3.211 milyon TL’ye yükselttiğini duyurdu. Firma, Faiz, Vergi, Amortisman Öncesi Kârını da (FAVÖK) yüzde 21 artışla 361 milyon TL’ye, net dönem kârını ise yüzde 36 artışla 243 milyon TL’ye yükseltti.

Tekfen Holding’in 3 kıta ve 10 ülkede faaliyet gösteren Taahhüt Grubu 2011 yılında cirosunu, yeni projelerin iş portföyüne katılmasıyla yüzde 68 oranında arttırdı. Taahhüt Grubu, yaklaşık 1 milyar dolarlık yeni iş alarak kalan iş miktarını 2011 sonu itibariyle 2 milyar dolara çıkardı. Grup, Irak Rumeyle Bölgesi’ndeki 98 milyon dolarlık proje yönetimi ve 592 milyon dolarlık Katar otoyol projeleriyle 2011 yılında yakaladığı ivmeyi 2012’de de sürdüreceğini vurguladı.

Tekfen’den yapılan açıklamada, uzun bir aradan sonra Türkiye’de Tüpraş Rafinerisi için 501 milyon ABD dolarlık projenin imzalanması, Güney Yoloten Doğalgaz Sahası Geliştirme Projesiyle ilk kez Türkmenistan pazarına giriş yapılması ve temkinli bir bekleyişin ardından, BP için proje yönetimi hizmeti üstlenerek yeniden Irak pazarına dönüş yapılması yıl içindeki önemli gelişmeler olarak kaydedildi.

Tekfen Emlak Grubu ise Euromoney Gayrimenkul Ödülleri 2011 araştırmasında “en iyi ofis/ticari proje” kategorisinde birinci seçildi.

TARIMSAL SANAYİ GRUPLARINDA DA BÜYÜME

Tekfen açıklamasında Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu’nun da ciro ve kârlılığını bir önceki yıla kıyasla kayda değer ölçüde artırdığı belirtilerek firmanın yüzde 31 pazar payı ile tarımda öncü kurum konumunu pekiştirdiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca Türkiye’nin en büyük kimyevi gübre üreticisi olan Toros Tarım’ın dünyanın en büyük fosfat üreticilerinden biri olan Faslı devlet kuruluşu OCP ile Karadeniz, Balkan ve Orta Asya ülkelerine gübre satışı yapmak üzere 2011 yılı içerisinde Black Sea Gübre Ticaret A.Ş. adında bir pazarlama şirketi kurmak için anlaşmaya vardığı belirtildi.