Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Bay İnşaat rating sertifikalı ilk şirket oldu

Bay İnşaat’ın ticari ve finansal performansı dünyanın lider kredi derecelendirme şirketi D&B tarafından değerlendirildi. Finansal gücünü ve kredi güvenirliliğini aldığı sertifika ile tescilleyen Bay İnşaat, sektöründe bu sertifikaya sahip olan ilk şirket oldu. Bay İnşaat’ın yerel ve uluslararası piyasalar nezdindeki finansal gücü ve ticari performansı Dun & Bradstreet (D&B) Rating Sertifikası ile tescillendi. Sektöründe bu sertifikaya sahip olan tek şirket olan Bay İnşaat, değerlendirme sonucunda “3A2” kredi notuna sahip oldu.

“MARKA GÜVENİRLİLİÐİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİK”

Uluslararası arenada geçerliliği olan bu derecenin yatırımcılar için de dikkat çeken bir gelişme olduğunu belirten Bay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı, “Bu sertifika, şirketimizin finansal gücünü ve kredi güvenirliğini somut bir şekilde ortaya koyuyor. Bay İnşaat’ın mali sürdürülebilirlik açısından risk taşımadığını belgelememiz projelerimizle ilgilenen yatırımcılar kadar sektör için de önemli bir adım. 40 yıllık tecrübemizi ve marka güvenirliliğimizi bir kez daha göstermiş olmaktan gurur duyuyoruz” dedi. D&B Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tolga Çelik ise günümüz koşullarında ticari kararların bilgi derinliği ile beslenmesi gerekliliğine dikkat çekti. D&B Rating uygulamasının, tüm dünyada şirket risklerini ölçümlemede en etkin araçlardan biri olarak kabul edildiğini ve kullanıldığını söyleyen Çelik, “Bir şirketin finansal sürdürülebilirliği sadece cirosuna ve karlılığına bağlı değildir. Şirketin riskini, yani mali güvenilirliğini, finansal hareketlerini ve nakit akışını yönetme gücü belirler. D&B Rating, iki temel kısımdan oluşur. Bunlardan birincisi olan finansal güç, o şirketin maddi özsermayesi ya da ödenmiş sermayesinin bir ifadesidir. Maddi özsermayesi ya da ödenmiş sermayesi, örneğin, 600 bin TL’nin üzerinde olan şirketler, bu kısımda A kategorisi değer alırlar. İkinci temel kısım olan risk göstergesi ise firmanın bir bütün olarak genel durumunu yansıtır ve o firma ile ticari ilişkiye girildiğinde taşınacak riskin belirlenmesini sağlar. İnşaat sektöründe D&B Rating Sertifikası verdiğimiz ilk şirket olan Bay İnşaat’ın elde ettiği 3A2 rating, finansal güç ve ticari performans açısından güvenle iş yapılacak bir firma olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.