Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çin’de büyük yatırım: Aksa Jeneratör dünyanın en büyük jeneratör üretim kapasitesine sahip fabrikasını açtı…

Türkiye’deki en büyük enerji grubu Kazancı Holding, eşsiz bir büyüme potansiyeli sunan Çin pazarında 2007 yılından bugüne jeneratör üretimi yapıyor. Türkiye Jeneratör Pazarında lider konumunun yanı sıra, Dünyada da ilk 5 jeneratör üreticisinden biri… Çin’de yapılan bu dev yatırım sayesinde Çin Halk Cumhuriyeti jeneratör pazarında da önemli bir oyuncu olmayı hedefliyor. Çin’de üretimini yaptığı jeneratör gruplarını Çin, Asya ve Pasifik pazarları başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç ederek dünya pazarında da büyümesini sürdürüyor.

Türkiye’nin en büyük serbest elektrik üreticisi konumundaki Aksa Enerji başta olmak üzere, Türkiye’deki 62 lisans bölgesinin 20’sinde faaliyet gösteren Aksa Doğalgaz Dağıtım şirketi de Türkiye’nin en büyük özel doğalgaz dağıtımcısı… Aksa Jeneratör Çin pazarında üretimine 2007 yılında başlamış ve Aksa Çin Fabrikası, 2008 yılından itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’nden en çok ihracat yapan jeneratör firması olmayı başarmıştı.

Aksa Jeneratör, Çin jeneratör İhracatında 2008 yılından bu yana en büyük ihracat rakamına ulaşan lider firma konumunu sürdürüyor.

Aksa Jeneratör Yönetim Kurulu Başkanı Necati Baykal, açılış ile ilgili olarak; “Yaptığımız bu çok önemli direk yatırım Aksa Grubu için bir gurur kaynağıdır. Kazancı Holding Türkiye de, Enerji Üretimi, Elektrik ve Gaz Dağıtım Lisansları ile lider konumdadır. Grubun toplam aktifleri 2.5 milyar US$ dır. 2011 yılı cirosu da 2.5 milyar US$ olup EBITDA sı 360 milyon US$ olarak gerçekleşmiştir. Grup olarak bugün ulaştığımız büyüklüğün çıkış noktası olan Aksa Jeneratör, Türkiye Pazarında lider konumda olmasının yanı sıra, dünyada da ilk 5 jeneratör üreticisinden biridir. Aksa Jeneratör, grup cirosunun yaklaşık %15’lik bölümünü gerçekleştirmektedir. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Çin Halk Cumhuriyetin de ki yatırımımız ile liderlik konumumuzu pekiştirmeyi hedefliyoruz. Aksa Grubunun hedefi her zaman faaliyet gösterdiği sektörlerde lider konumda olmaktır.Değerli katkılarınız ile bugün açılışını yaptığımız yatırımımız sayesinde Çin Halk Cumhuriyeti Jeneratör Pazarında da önemli oyuncu olmak istiyoruz. Yakın bir gelecekte Aksa Jeneratör, konsolide global ciromuzu 1 milyar USD seviyelerine ulaştırmak için, etkin olarak faaliyet gösterdiğimiz Rusya, Ortadoğu, Uzakdoğu pazarlarında satış kapasitemizi arttıracak; Afrika, Amerika ve Avustralya gibi pazarlarda yapacağımız atılımlar ile daha etkin olmaya çalışacağız. Bu hedefler doğrultusunda Amerikalı ortaklarımız ile yaptığımız yatırımımızın açılış töreni için de sizleri, Louisiana / Amerika Birleşik Devletlerinde görmek bizleri mutlu edecektir.” şeklinde açıklama yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Sayın Hasan Köktaş; “Bugün ülkemiz ve Türkiye enerji sektörü açısından çok değerli, gurur verici bir ziyaret için Çin’de bir aradayız. Çin’de bir Türk şirketi tarafından dünyanın en büyük jeneratör üretim kapasitesine sahip fabrikasının kurulmuş olması, ülkemiz ve enerji sektörümüzün ne kadar geliştiğinin çok somut bir göstergesidir. Son 10 yıldaki hızlı gelişmeler sayesinde Türkiye enerji sektörü, ülkemiz ekonomisinin gelişmesinde lokomotif işlevi görmeye başlamıştır. Ülkemizdeki hızlı ekonomik ve sosyal kalkınmaya bağlı olarak hızlı enerji talebi artışı ve bu artışı karşılayan yasal ve ikincil mevzuattaki düzenlemelerimiz sayesinde Aksa gibi Türk özel şirketlerimiz hem iç pazarda hem de komşu ülkelerde elektrik, jeneratör üretimi, dağıtımı, ticareti gibi her alanda çok başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Üstelik sadece Türk şirketleri dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerinden biri olan Çin pazarında boy göstermiyor. Çinli şirketler de Türkiye pazarında söz sahibi oluyor ve ülkemizde önemli bir yabancı sermaye girişi ve istihdam imkanı sağlıyorlar. Hem Çin hem Türkiye, özel sektörü sayesinde doğru yolda hızla mesafe kat ediyor. Dünyanın ekonomi ve enerji sektörleri durağan bir seyir izlerken güvenilir limanlar olarak çekim merkezi olmaya devam ediyor. Huzurunuzda Sayın Ali Metin ve Cemil Kazancı’nın şahsında Aksa şirketine ülkemizin bayrağını Çin’e bu şekilde başarıyla dalgalandırdıkları için teşekkür eder saygılar sunarım.” şeklinde görüşlerini belirtmişlerdir.