Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Emay İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Burak Gören

Ankara kökenli bir firmasınız. 1996 yılından sonra da İstanbul merkezli projelerde yer almaya başladınız. Bu çalışmalar doğrultusunda hayata geçirdiğiniz KentPlus konseptli evlerin sektöre kattığı yenilikler nelerdir?

KentPlus projelerimizin sektörde çığır açtığını söyleyebiliriz. Tamamen güvenle yaşanabilecek ve bütün sosyal imkanlara sahip olunabilecek konutlar üretiyoruz. Kısacası ‘yaşam tarzı’ sunuyoruz diyebiliriz. KentPlus projelerinde kapalı otoparklardan çocuk oyun alanlarına; spor sahaları, yürüyüş ve koşu parkurları, tenis kortları, basket ve futbol sahalarından kreşe; özel güvenliğinden havuzlu spor merkezlerine kadar geniş sosyal imkanlarla donatılmış ve çevreye saygılı bir bütün inşa ettik.

Bu saydıklarımızı en uygun fiyatlarla müşterilerimize sunarak onları hem huzurla yaşayacakları bir konut sahibi yapmış hem de KentPlus projelerinde %300’lere varan bir oranda kar etmelerini sağlayarak, ne kadar güvenli ve doğru bir yatırım yaptıklarını da göstermiş olduk.

Emay İnşaat’ın çalışma politikası ve önceliklerinden söz eder misiniz?

Emay İnşaat, mühendis kökenli insanların bir araya gelerek kurduğu bir şirket olduğu için her zaman yapılan işlerin matematiğini, akılcı çözümleri ve koşulsuz müşteri memnuniyetini ön planda tutmuştur. Hayata geçirdiği ve tasarladığı bütün projelerde, kaliteden ödün vermemeyi, doğaya saygılı yaşam alanları oluşturmayı ve bunları en uygun fiyatlarla müşterilerine sunmayı değişmez temel ilkeleri olarak benimsemiştir.

Emay İnşaat’ın sektördeki 17 yıllık deneyim ve birikimini değerlendirdiğinizde, geçmişten bugüne yaşanan değişimler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Günümüzde teknolojinin çok çabuk gelişiyor olması, bilgi paylaşımının global ölçekte kolay ve hızlı gerçekleşmesi inşaat sektöründe de yenilikleri beraberinde getiriyor. Bu da, bugün inşaat sektöründe kullanılan bütün malzemelerde geniş bir yelpaze ve dolayısıyla derin bir alternatif havuzu yarattı. Biz de Emay İnşaat olarak bütün KentPlus projelerimizde, Brandium Ataşehir projemizde, 5 yıldızlı otel ve alışveriş merkezi inşaatlarımızda son teknolojileri kullanarak, müşterilerimiz adına maksimum kaliteyi yakalamayı görev edindik.

Markalı konut projelerinde dikkat çeken çalışmalara imza atıyorsunuz. Bu alanda hayata geçirdiğiniz projeler ve bu projelerin özellikleri hakkında neler söylemek istersiniz?

KentPlus projelerinin özelliği, öncelikle doğru ve prim yapacak arsa seçimleriyle başlıyor. Lokasyon İstanbul’da çok önemli bir kriter… Arsanızın Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne mesafesi, etrafındaki toplu taşıma imkanları, metroya ve metrobüse, ana arterlere, alışveriş merkezlerine, okul ve hastanelere olan yakınlığı o arsanın prim yapma potansiyelini de doğal olarak yükseltiyor. Biraz önce bahsettiğim Emay İnşaat’ın temel ilkeleri, KentPlus projelerinin başarısı ve hemen satılıyor olmasının sırrıdır diyebiliriz. Bunun kanıtlarından biri de Tüketici Akademisi tarafından bu yıl Çırağan’da verilen “ Yılın En İyi Müşteri Memnuniyeti Sağlayan İnşaat Şirketi ve Projesi” ödülüdür.

FAİZLERİN DÜŞMESİ VE YENİ YASALAR SEKTÖRÜ HAREKETLENDİRECEK

Sektördeki yeni dönem beklentileriniz nelerdir?

Sektörde önümüzdeki dönem konut kredi faizlerinin düşüyor olması; yabancıya satış yapılabilmesini sağlayan Mütekabiliyet Yasası ve 2B arazilerinin kullanılmasına yönelik meclisten çıkan yasalardan ötürü büyük bir hareketlilik olacağını düşünüyoruz. Uzun zamandır yabancılar zaten konut ve mülk edinmenin önünün açılmasını bekliyordu. Bu nedenle yurt dışından gelecek dövizin de cari açığın kapatılmasında ekonomiye büyük fayda sağlayacağı kanaatindeyiz. Bununla beraber hükümetimizin kurduğu yeni Şehircilik Bakanlığı’nın bir numaralı önceliği kentsel dönüşüm projeleri olarak görülüyor. Hem İstanbul’da hem de Türkiye’de belirlenen pilot projelerle kısa zamanda insanımızın hak etmediği kötü konutlardan kurtulması ve konforlu yaşayabilmesi için hak ettiği konutlara sahip olmasının da önü açılıyor. Depremden zarar görmüş, dayanıklı olmayan ve çok eskimiş olan milyonlarca konut bu şekilde yenilenme şansına sahip olacak. İnşaat sektöründeki bu büyük ivme de dolayısıyla peşinden gelen binlerce sektörün gelişmesini ve yeni gelir kaynaklarının oluşmasını sağlayacak. Bu da ülke ekonomisini başarıya götüren lider sektörün önümüzdeki yıllarda da inşaat olacağını gösteriyor.

Sektör müşterisine kendisini yeterince anlatabiliyor mu?

Sektördeki bazı firmaların müşterileri yanlış yönlendirdiği ya da doğru anlatımlarda bulunmadığı kanaatindeyim. Projelerin lansman sunumlarında vaat edilenlerle, teslim sonrası müşterinin sahip oldukları arasındaki farkın büyüklüğü, sektörü baltalayan en vahim hatadır. Biz markalı konut üreticileri olarak bu konuda çok titiziz. Sektörün büyümesi için de olması gereken budur. Firma olarak kendimizi iyi anlatabildiğimizi düşünüyorum. Bunun en güzel kanıtı da KentPlus ya da diğer konut projelerimizden daire alan müşterilerimizin bir sonraki projelerde de yine bizi tercih etmeleridir. Özetle Emay İnşaat’ın yüksek oranda bir müşteri sadakati yakaladığını söyleyebiliriz.

Sektör aktörleri doğru yerde doğru yatırım ve projelendirme konusunda yeterli atılımı sağlayabildi mi?

İnşaat konusunda şu an Türkiye tam bir dönüm noktasında diyebiliriz. Buradan başarılı çıkması tabi ki sektör oyuncuları ve devletin politikalarıyla alakalı. Hükümetin inşaat sektörünün önünü açacak ve destekleyecek politikalar izlemesi gerekli. Henüz bu destekleri tam olarak alabilmiş değiliz ama kurulan Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmaları hükümetimizin konuya ne kadar önem verdiğini göstermekte. Bu da daha büyük yatırımların ve projelerin önünü açacak diye düşünüyorum.

ÇEVREYE DUYARLI ÇALIŞMALARA İMZA ATIYORUZ

Sektör yatırımlarınız ve projelendirmelerinizde çevreci tasarım anlayışı benimsiyorsunuz. Bu konuda Emay İnşaat’ın bakış açısını nedir?

Bizim için çevre ve doğa vazgeçilemez. Bunu bütün projelerimizde de ispatladık. Proje alanlarımızın en az % 80’i yeşil alanlardan oluşuyor. İnşaattan önce proje için gerekli bitki örtüsünü seçme ve seraları kurma sürecindeki titiz çalışmalarımız sıkça gündeme gelmektedir. KentPlus Mimarsinan ve KentPlus Ataşehir projelerinde daha inşaata başlamadan şantiye etrafına diktiğimiz Hurma ağaçları, gazetelerde kapak haber olmuştu ve birçok inşaat firmasına da örnek olmuştuk. Bu da yeşile verdiğimiz önemin bir işareti diyelim. Bununla beraber kendi enerjisini üreten, çevreci, düşük ve temiz enerji kullanan, dönüştürülebilir atıkları organize eden ve tekrar kullanmayı sağlayan projeler üretmekten kesinlikle ödün vermeyi düşünmüyoruz.