Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İç Mimar Abdullah Burnaz

MEKANLA İLGİLİ İLK HİSSİ UYANDIRIR

Duvar, zemin ve hatta tavan mekanın ana parçaları… Dolayısıyla tasarımın ilk aşamasından itibaren ele alınıyor ve geliştiriliyor. Büyük yüzeyler olduğu için de çoğunlukla mekana girildiğinde ilk algılanan ve mekanla ilgili ilk hissi uyandıran da bunlar oluyor. Bu nedenle zemin, duvar, tavan tasarımı ve birbirleriyle ilişkileri çok önemli.

HAREKETLER, NİŞLER, GİZLİ IŞIK DETAYLARI…

Zemin, duvar ve tavan dendiğinde sadece kaplama malzemesi düşünülmemeli. Üç boyutlu hareketler, nişler, gizli ışık detayları farklı aydınlatma elemanlarıyla duvar, zemin ve tavanın vurgulanması da önemli ve tabii ki en son olarak kaplama… İstediğimiz etkiye göre malzeme seçilip ne yoğunlukta kullanılacağına karar vermek gerek. Bazen tavan dahil bütün yüzeyler aynı malzeme ile kaplanabilir ya da yüzeyler birçok farklı malzemeyle birden kaplanabilir. Bu, projenin genel konseptine göre şekillenir. Seçilen malzemenin fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından mekana uygunluğu da üzerinde durulması gereken bir konu.

ABDULLAH BURNAZ’IN FAVORİ PROJESİ: BLACKK

Bu konuda kendi projelerimden örnek olarak BLACKK’i verebilirim. Mekana gece kulübü kimliğiyle uyumlu tasarımlar yaptık. Genel zeminde epoksi kullandık ama bazı bölümlerde cam zemin yaptık. Bazı duvarları sanki yokmuş gibi nötr hale getirip tablolar astık. Tablolarda sanki boşlukta duruyormuş gibi bir etki yarattık. Giriş bölümündeyse koridorun iki yanında kristallerin dizili olduğu çok sayıda sarkıtlar kullandık ve bol ışıkla kristalleri iyice vurguladık.