Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İçmimar Hakan Helvacıoğlu

İÇMİMARİDE DUVAR VE ZEMİN

Mekanı oluşturan; zemin, duvarlar, tavan ve o hacmi kullanan nesneler bütünüdür. Özellikle daha çok ev projelerini tercih eden bir içmimar olarak, stili daha önceden belirlenmiş bir evi tasarlarken duvar ve zeminleri ana unsur olarak ele alıp, asla geri plana atmadan ilk aşamadan belirler ve her gelişmede ilaveleri üzerine inşa ederim.

Çıplak halde duvar ve zemin sadece birer boyuttur. Ancak belli bir stil dahilinde tamamlayıcı ve destekleyici malzemelerle giydirildiklerinde hacmin etkili olarak algılanmasına neden olurlar. Sonuçta, 1 çivi çakılan duvar bile, boş bir duvara göre daha seçilgendir.

DUVARDA MALZEME SEÇİMİ

Resim için tuval neyse, iç mimari için duvar da odur. Hacmin tüm kişiliğini ve hangi stilde yansıması gerektiğini o duvara giydirdiğimiz malzeme belirler. Stil olarak, tamamen kullanıcı veya tasarımcının belirlediği tema veya atmosfere bağlıdır bu birliktelik. Modern, klasik, avangard, etnik, nötr… Belli bir kuralı olmamakla birlikte, bu temaları oluşturan malzeme cinsleri vardır. Zeminler doğal ahşap, mermer, taş veya petrol kökenli sentetik malzemelerle kaplanırken bazen elyaf ve lif içeren halı gibi yüzeylerle de giydirilebiliyor. Duvarlarda da aynı olasılık mümkün… Ama daha çok yalın veya klasik alt yapılı mekanlar yaratan bir tasarımcı olarak, doğal mermer ve taş türevi zemin malzemelerini yine doğal ahşap zemin malzemeleriyle karıştırmayı uygun buluyorum. Duvarlarda ise yine stili tamamlayan boya, duvar kağıdı, bazen tekstil, yer yer de ahşap giydirmeler kullanıyorum.

ÖRNEK KONSEPT-MALZEME İLİŞKİSİ

Tamamen kullanıcı veya tasarımcıya bağlı olmakla birlikte zen temalı bir mekanda zeminde teak, zebrano gibi egzotik ağaçlardan oluşturulmuş ahşap parke kullanılırken bazen gri tonlarda doğal taş veya beton yüzeyler de uygun olabiliyor. Duvarlarda ise yine aynı ahşaptan giydirmeler ve doğal lifli tekstil ürünleri tamamlayıcı oluyor. Klasik bir mekanda ceviz, maun gibi ahşap parkeler zeminde mermer ile kullanılırken, duvarlarda cilalı aynı ahşaptan giydirmeler ve/ya lake boyanmış halleri uygun olabiliyor. Tamamlayıcı olarak tekstil veya kağıt duvar giydirmeleri ambiyansı tamamlıyor.

HAKAN HELVACIOÐLU’NUN FAVORİ PROJESİ: PELİKAN HILL EV

Farklı hacimleri barındırması, farklı temalı bölümlerinin olması, stil olarak beni yansıtması ve içerdiği ev ruhu ile Pelikan Hill’deki ev projem benim favorimdir. Koloniyel esintiler taşıyan bu evde farklı kültürleri hissetmek mümkün. Zeminlerde kendi tasarımım olan üç farklı ahşaptan oluşan parkeler, özel mermer bileşimleri, duvar kaplamaları farklı ama göze batmayan bir boyut oluşturuyor. Salon ve ortak alanlar hariç evin alt katında bulunan sinema odası ve spa bölümü egzotik lezzetler taşırken, stillerine uygun malzeme örneklerini de barındırıyor.