Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İçmimar Hakan Külahçı

HER FORM VE MALZEME ALGIDA BÜYÜK FARKLAR YARATIR

Mekanların algılanmasındaki en önemli öğeler duvar, zemin ve tavandır. Bu nedenle duvar ve zemin tasarımı iç mimarinin şekillenmesinde önemli rol oynar. Duvar ve zeminde yapılacak her form ve malzeme değişikliği algıda büyük farklılıklar yaratacağı için konu tasarımın ilk aşamasında ele alınır, kalan tasarım sürecinde belirleyici ve bağlayıcı bir unsur olarak kullanılır. Yaratmak istenilen atmosferde kullanılan duvar ve zemin malzemeleri ilk algılanan ve insanlar üzerinde en çok etkiyi yaratan öğelerdir.

TEKNOLOJİYİ VE YENİLİKLERİ TAKİP ETMEK TECRÜBELERİM KADAR ÖNEMLİ

İç mimarinin her aşamasında olduğu gibi duvar ve zeminlerde kullanılacak malzemelerin seçiminde de teknolojiyi ve yeni ürünleri takip etmek en az tecrübelerinizden faydalanmak kadar önemlidir. Aynı zamanda duvarda ve zeminde kullanılacak malzemelerin birbiriyle ilişkisi de algıyı ve etkiyi tamamen değiştirebilir. Tasarımınızda yaratmak istediğiniz konsepte göre birbiriyle uyumlu veya birbirine zıt malzemeler tercih edebilirsiniz.

HAKAN KÜLAHÇI’NIN FAVORİ PROJELERİ: THE DOME KEMPINSKI, MAXX ROYAL

Antalya The Dome Kempinski Hotel’de mermer ve doğal tas çeşitleriyle çok sade ama gösterişli bir ambiyans yarattık. Yine Antalya’da tamamladığımız başka bir projemiz olan Maxx Royal Hotelde ise birbiriyle uyumlu ve farklı malzemeler kullanarak çok modern bir mekan ortaya çıkardık. Bu oteller duvar ve zemin kaplamalarında seçilen malzemelerin farklı konseptler yaratmakta ne kadar işe yaradığının uygun birer örneğidir.