Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İçmimar Neşet Güne

ESKİTME TUÐLA, DUVAR KAÐIDI, MASİF AHŞAP

Konsepti belirleyen, mekanın kişiliğini oluşturan temel unsurlardır duvarlarda ve zeminlerde kullanılan malzemeler. Bu nedenle mekanın algılanmasındaki en önemli etkenlerdir. İç mimari tasarımı yapılacak olan mekanın konsepti belirlendikten sonra bu doğrultuda seçilecek olan duvar ve zemin malzemeleri mekana yaratılmak ve yaşatılmak istenen soluğu getirecektir. Kimi zaman duvar kağıdı, kimi zaman eskitme tuğla, kimi zaman masif ahşap kaplamalardan ve bunlara uygun, genel atmosferi destekleyecek zemin malzemelerinden yararlanarak mekanın etkisi arttırılır.

DEV DESENLİ DUVAR KAÐITLARI REVAÇTA

Duvar kağıtları döşendikleri mekana renk, ışık, neşe, canlılık ve aydınlık katar. Bulundukları ortama kişilik eklerler. Boyadan daha uzun ömürlü ve son derece ekonomiktirler. Alıştığımız duvar kağıtlarının dışında şimdilerde tablo gibi bütün duvarları kaplayan, ortama karizma katan dev desenli modeller de çok revaçta. Duvar kağıtlarına uygun olarak seçilecek seramikler veya ahşap parkelerle yaratılmak istenilen atmosfer belirginleşecektir. Örneğin pastel tonlarda seçeceğiniz duvar kağıtları ile kullanacağınız kırık beyaz tondaki seramikler suyun üzerinde yürüyormuş hissi verecektir.

Eğer yaratılmak istenen mekan daha endüstriyel tarz olacaksa duvarlarda metal aksamlarla desteklenen eskitme tuğla kullanırken, zeminlere döşenecek masif ahşapla ortama bir sıcaklık katabilirsiniz.

Veya tasarladığınız mekan executive bir ofis ise, zeminlerde mermer ve granit kullanırken, duvarlara uyguladığınız ahşap kaplama ile bu çizgiyi daha belirginleştirebilirsiniz.

NEŞET GÜNE’DEN TARZ VE MALZEME EŞLEŞTİRMESİ

Art Deco: Duvarlarda; ahşap lambri

Zeminlerde; granit mermer ve halılar

Modern: Duvarlarda; boya, cam, duvar kağıdı

Zeminlerde; seramik, lamine parke

Provencial: Duvarlarda; eskitme boya, eskitme ahşap lambri, pres tuğla, doğal taş kaplama

Zeminlerde; doğal taşlar, masif rabıtalar

Minimalist: Duvarlarda; boya, ahşap lambri

Zeminlerde; epoksi, lamine parke

Kolonyel: Duvarlarda; lake boyalı ahşap lambri, duvar kağıtları

Zeminlerde; lamine ahşap parke, mermer

Endüstriyel: Duvarlarda; kaba sıva ve kalıp beton görüntüleri, grafitiler

Zeminlerde; şeffaf epoksi, masif ahşap rabıta

NEŞET GÜNE’NİN FAVORİ PROJELERİ: ALOHA EVLERİ, FEZA & CEM SAYER VİLLASI, TIKE RESTORAN…

Modern çizgide bir konut: Aloha Evleri

İç mimari projelendirmeyi yaparken çıkış noktamız son derece modern hatlara sahip olan dış mimariyi içeriye de yansıtmak ve çevre düzenlemesindeki renkliliği ve itinayı olduğu gibi iç mahallere de taşımak olacaktı.

Daire içerisinde kullandığımız kırık beyaz tonlardaki seramiklerin üzerinde dolaşan insanlarda “suyun üzerinde yürüyormuş” hissi uyandırmasını istedik.

Sabit mobilyalarda (kapılar, süpürgelikler, dolaplar vs) kullandığımız “kırık beyaz” tonlardaki parlak lake boyanın, duvarlar için tercih ettiğimiz pastel renklerdeki kağıtlarla bütünleşmesini arzu ettik.

Kolonyel çizgide bir konut: Feza & Cem Sayer Villası

Kolonyel tarzın her türlü detayına rastlayabileceğiniz villada, sıcak kahve renkleri, sade, doğal, taş ve kum tonları ile birleştirerek, dinlendirici bir atmosfer yaratmayı hedefledik.

Duvarlarda ve sabit mobilyalarda kullandığımız pastel tonlarla sakinliği, hareketli mobilyaların kumaşlarında ve aksesuarlarda kullandığımız canlı renklerle sıcaklığı yakalamayı amaçladığımız, basit, temiz hatlı, insan ruhunu ısıtan ama bir o kadar da gösterişli bir atmosferi kurguladık ya da kurgulamaya çalıştık.

Minimalist çizgide bir otel odası: Steel Otel – Bodrum

Açık renklerin ve kübist formların daha yoğun olarak tercih edildiği bu stil, biçime ve duyguya verilen aşırı öneme karşı bir tepki hareketi olarak başlamıştır. Daha soğuk, daha insana uzak ama dingin ve heykelsi bir yapıya sahiptir.

Art-Deco çizgide bir konut: Gamze & Metin Güngör Villası

Mobilyaların hepsi kahve, vizon ve krem tonlarında… Duvar kağıtları, perdeler ve tüm sabit ahşap mobilyalar, aksesuar ve tabloları daha da vurgulamak için geri planda kalmaya özen gösteriyorlar.

Provecial tarzda bir villa: Sn. Cavcav Villası

Biraz Akdeniz dokunuşları, biraz Fransız ihtişamıyla harmanlanan bir tarza sahip bir villa… Her bir köşesinin dantel gibi işlendiği, tüm doku ve renklerin özenle seçilmesi gereken bir konsept.

Antrede zemin malzemeleri tam bir taşralı aslında; krem rengi, eskitilmiş, takozlu seramikler, duvarlarda yine eskitme boyalı tuğlalar var. Salon duvarlarında ise evin genelinde kullandığımız toprak tonlarındaki lambri var.

Endüstriyel tarzda bir et lokantası: Tike Restaurant

Konsepti ahşap, cam, metal ve eskitme tuğla üzerine kurguladık. Masif ahşabın doğallığını daha endüstriyel bir malzeme olan metal, cam ve çıkma tuğla ile karıştırdık. Yine duvarlara uygulanan grafitilerle bir “Underground Et Lokantası” yaratmaktı hedefimiz.