Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Mimar – Bgm Mimarlık Peyzaj Danışmanlık Begüm Eryılmaz

NEF Apartments Kemerburgaz 04 projesinin genel konseptinden ve projeye başlama aşamanızdan bahseder misiniz?

NEF 04 projesi peyzaj mimarisi, kütlenin genişliği ve oturduğu alanın darlığı gibi unsurların değerlendirilmesi ile başladı. Yaratılan çatı bahçesi, çevre duvarları ve her evin önünde oluşturulan teras bahçeleriyle yatayda elde edilmesi mümkün olmayanı dikeye taşıdık. Burada zeytin, servi, lavanta ve Akdeniz bitkileri ile kullanıcıları bambaşka bir atmosfere götürmeye çalıştık. Bu kısımda çevre bitkilendirmesi ile kullanıcıyı yapının soğuk atmosferinden tamamen uzaklaştırıp bir zemin bahçesinde olduğu hissini verdik. Çatı bahçesinde yaratılan ferah atmosfer ile toplu alan kullanımını yukarı taşıdık, gökyüzü ile birleştirdik ve özgürleştirdik. Tabanda da yine mimarinin öngördüğü çocuk aktivite odalarını bahçeye taşıyarak, dar alan algısından uzaklaştırıp, her yaşın kullanabileceği bahçeler yarattık.

Çatı bahçe konsepti ile mimari olarak yapının diğer özelliklerini düşündüğünüzde istediğiniz uyumu nasıl sağladınız? Uygulama aşamasında karşılaştığınız zorluklar oldu mu?

Aslında mevcut mimarinin öngördüğü peyzaj çözümü çatı bahçesiydi. Doğrusu sağlam bir alt yapı ile yapıldığında çatı bahçesi ve taban bahçe arasında hiç bir fark yoktur. Doğru altyapı çözümü, oluşabilecek tüm sorunları ortadan kaldırıyor.

Projenin BGM Tasarım için önemi nedir?

Özenli bir ekibin parçası olarak bu projede yer almak ve farklı konseptler için birlikte heyecan duymak bizleri oldukça motive etti. Teras bahçelerinin yoğun kullanıldığı bu proje, peyzajın esnekliğini ve her formda kullanılabileceğini gösterdi. Bu da peyzaj tasarımının, bir proje için ne kadar önemli ve farklılaştırıcı bir unsur olduğunu tekrar kanıtladı.