Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Nef Timur Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur

NEF Apartments Kemerburgaz 04, Nef’in İstanbul’daki ilk projesi. Neden konum Kemerburgaz?

1977 den beri faaliyet göstermekte olan Timur Gayrimenkul´ün Nef olarak İstanbul´daki ilk projesi Nef Apartments Kemerburgaz 04. O dönemde geliştirebileceğimiz, potansiyel arazilerin değerlendirilmesi sonucu; hem nezih hem şehrin merkezine yakın olarak düşündüğümüz bir konumdu Kemerburgaz. Bahçeşehir, Ümraniye ya da Ataşehir bölgesine gitmenin doğru olmadığını, lokasyon anlamında da farklılaşmak gerektiğini düşünerek belirlediğimiz bir bölge. Proje aslında NEF’in temel fikri üzerine konumlandırıldı: Şehir merkezine yakın, ancak nezih bir bölge olmalıydı.

Projenin öne çıkan ilk özelliği sektörde de epeyce dikkat çeken Foldhome sistemi. Nasıl doğdu bu fikir ve Nef Apartments Kemerburgaz 04’te nasıl işliyor? Feedback’ler nasıl?

Timur Gayrimenkul aslında 7 yıl once başladı bu sistemi uygulamaya. Feedback’ler oldukça iyi diyebilirim. Zaten başladığından bu yana aldığımız feedback’lerle sürekli gelişti bu sistem. Foldhome’un İstanbul’da uygulandığı ilk proje Kemerburgaz.

Foldhome’un doğuşunu şöyle açıklayabiliriz: Nef’in satış hızının ve marka algısının temel değeri “mutluluk odaklı” olmaktır. Kapitalist sistemde çalışanı da müşteriyi de kar etmek için memnun edersiniz ya! Aslında ne kötü birşeydir ki birilerini memnun etmenin altında para kazanma amacı yatar. Satış ekibimdeki arkadaşlara da bunu anlatıyorum. Bu yaklaşımın sonucunda geçtiğimiz yıl 300 milyonun üzerinde satış yaptık bu ekiple. Ekibim 86 doğumlu gençlerden oluşuyor ve ilk tecrübeleri… Baktığımızda sektörün baya olgun, tecrübeli firmalarından daha çok satış yaptık.

MUTLULUK SUNMAK

Foldhome da “mutluluk sunmak” anlayışının üzerine inşa edilmiş ve buradan yürüyen bir şey. İlk projemizde playstation odası da, sinema salonu da sunmak istedik. Ama bunun işlemeyeceğini de biliyorduk. Size, işlemeyeceğini bile bile ürün satmak hiç etik değil, daha direk bir ifadeyle dolandırıcılık bu. Babamın bir lafı vardır; “İki akılsız insan birbirini kandırıyorsa sorun yok” der. Ancak aralarından biri akıllıysa burada dolandırıcılık vardır. Sosyal tesislerin % 80-90 çalışmayacağını müşteri de biliyor artık. İşte Foldhome işlemeyen sosyal tesislerin işler hale getirilmesi içindi ve geri bildirimi de olumlu.

Sosyal tesislerin işlememesinin sebebi toplu kullanılması ve toplu ödeme sorunları. Foldhome da insanlar bu alanları istedikleri zaman kullanıyor ve kullandıkları kadar ödüyorlar.

FOLDHOME İNSANLARIN EVİNİN BİR ODASI

Kocaman bir eviniz olsa neleriniz olsun istersiniz diye sorduk insanlara. Bu soruyu Türkiye’de sorduğumuzda %90’dan fazlası fitness’ı olsun, spor alanı, kapalı havuzu, saunası olsun cevabını verdi. Yurt dışında da verilen cevaplar ve yüzdeler çok yakın. Yani kimse bir playstation odam olsun, kapalı bir basketbol saham olsun, müzik odam, stüdyom olsun demedi.

Bir İngiliz yazar bize şunu söyledi: “Barınma alışkanlığa ilişkin yeni bir şey ortaya çıkarmışsınız.” Hepimizin dizilerdeki gibi bahçeli evler, villalar hayali var. Tüm dünya aynı hayali kuruyor; çünkü tüm dünya aynı kültürden besleniyor. Aslında tercihler de sosyal değişimlere paralellik gösteriyor. Ancak biz yeni alışkanlıklar, deneyimler sunuyoruz; inovasyon da tam bu demek.

Bu farklı yaklaşımı mimarlara anlattığımızda oldukça motive edici olduğunu gördük. Heyecan yaratan bir proje herkes için. Hangi coğrafyada olursa olsun, heyecan veren işler insanları etkiler ve çeker. Bu yaklaşımıyla NEF dünyaca ünlü mimarlarla çalışma olanağı yakalıyor; çünkü onları heyecanlandırıyoruz.

NEF Apartments Kemerburgaz 04’ün diğer projeleriniz arasında nasıl bir yeri var sizin için?

Kemerburgaz Türkiye’nin en iyi konut projesi seçildi. Sektörümüz için en değerli ödül. Bu otorite projeleri 6 ay inceleniyor, 30’dan fazla jurisiyle finalistleri belirliyor. Oylama yapılıyor ve adil bir sürecin sonunda karar veriliyor. Yaklaşımımızın ilk gerçek örneği Kemerburgaz ve onun başarısı benim için umut demek. Daha iyilerine ulaşmak ve takdir görmek için…