Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Network kamera ihtiyacına akıllı çözümler

Network kamera üretiminde dünya lideri konumunda bulunan İsveç firması Axis, 1984 yılında kuruldu. Havaalanı, otel, metro istasyonları, toplu ulaşım araçlarındaki gözetim sistemlerinin kurulumlarında ihtiyaç duyulan önemli malzemeleri de kullanıcılarına sunan Axis, gelirinin % 15- 17’sini AR-GE çalışmalarına ayırıyor.

Axis Orta Doğu Bölge Müdürü Baraa Al Akkad, ilk kamera üretimini 1996 yılında gerçekleştiren ve network kamera üretiminde dünya genelinde büyük paya sahip firmanın, ülkelerin ve pazarların ihtiyaçlarını araştırarak, onların taleplerini karşılayacak çalışmalar yürüttüğünü belirtiyor. “Dünyada analog ve network kamera olarak iki tip çözüm olması, ancak tüketicilerin network kameraya taleplerinin artması, firmanın pazardaki payını yükselten bir faktör” diyen Akkad: “Axis network kamera konusunda sektöre ürün çeşitliliği sunuyor olmasıyla dikkat çekiyor. Ürettiği endokerler ile de kurulu analog kameraları network kamera sistemine geçirebiliyor. Endokerlerin avantajları bununla da sınırlı kalmıyor. Gözetim için en önemli unsur olan kayıt, endokerler sayesinde sağlanıyor. Axis’in patentli ürünü çipleriyle de kayıtlar, video formatına dönüştürülebiliyor. Çipler sayesinde kaliteli videolar kamera sisteminde depolanabiliyor” dedi.

KOLAY KURULUM, AKILLI SİSTEM

“Dünyada analog ve network kameraları olarak kullanıcılara iki farklı tip sistem sunulduğunu belirten Axis Orta Doğu Bölge Satış Müdürü Baraa Al Akkad şöyle devam etti; “Analog tipi kameralar koaksiyel kablolar aracılığı ile videoyu transfer eder. Network kameralar da benzer özelliklere sahip, ancak daha akıllı bir sistem ve kullanımı daha esnek. Kullanıcılar network kameraların bağlandığı network kablolarına daha kolay ve ucuza erişebiliyor. Kolay kurulum ve daha akıllı bir sistem sunan Axis, network kamera sisteminde depolama yapabiliyor. Böylece acil durumlar için kamera kayıtlarını saklamak mümkün. Örneğin kablo kesilse bile kamerada kayıtlar saklanabiliyor. Tekrar sisteme bağlanıldığında da merkez yönetim ve kamera senkronize oluyor. Network kamera sistemi; nerede olursanız olun uzaktan bile bağlanma imkânı sağlıyor.”

2012 YILINDA DA YENİ ÜRÜNLERİ KULLANICILARLA BULUŞTURACAÐIZ

Axis’in 2011 yılında 13 yeni ürün lansmanının yapıldığını vurgulayan Akkad, piyasanın talep ve ihtiyaçlarına yönelik yapılan araştırmalarda ortaya konan sonuçlar doğrultusunda üretimlerini sürdürdüklerini ve Axis’in yakın zamanda kullanıcılarla buluşturduğu yeni kamerasının, düşük ışıklı ortamlarda bile çok hassas çalışma özelliğine sahip olduğunu belirtiyor. Axis’in, 2012 yılında da geçen sene olduğu gibi yeni ve farklı ürünlerini kullanıcısı ile buluşturmayı hedeflediğini ifade eden Akkad, “Her türlü yapıya hizmet ürünleri sunan Axis, belirli yapılara daha fazla odaklanmış durumda. Eğitim ve alışveriş merkezleri bizim için öncelikli. Bunların yanında; Türkiye’de metro istasyonları, sokaklar, toplu taşıma sistemlerine de yoğun talep var. Birkaç yıl önce hareketli araçlar için bir kamera sistemi üreten Axis, bu sistemle araçlarda kaydettiği videolarda titreşimi azaltıyor ve böylece en temiz görüntülerin kaydedilmesini sağlıyor. Bu sistemdeki kameralar daha çok otobüs ve trenlerde tercih ediliyor” diye belirtti.

TÜRKİYE’DE BEKLENTİLERİMİZ BÜYÜK

Türkiye pazarında beklentilerini büyük tutan Axis’in, İstanbul ofisini açarak, Türkiye’deki pazarını daha yakından incelediğini belirten Baraa Al Akkad, “Güçlü ekonomi, kamu ve özel sektörün güvenlik taleplerinin fazlalığı, Türkiye’de beklentimizi artıran etkenler. Güçlü bayi kanalları sayesinde her zaman sisteme dâhil olan iş ortakları ile yakından ilgilenen Axis, 2007 senesinde ‘İş Ortağı Programı’nı başlattı. Bu program sayesinde iş ortaklarımız, sistemden çıkma korkusu veya sistemdeki yerini kaybetme korkusu olmadan kullanıcılarına en iyi, en kaliteli ürün ve hizmeti sunabiliyorlar. Program dâhilinde iş ortaklarımıza eğitim imkânı da sunuyoruz ve bu eğitimler Türkiye’de her sene 4 defa yapılıyor. Ayrıca, 2012 yılında AR-GE çalışmalarına devam edecek olan Axis, ürünlerinin kolay erişilebilir ve kolay kullanım özelliklerini ön planda tutarak yeni ürünler sunmayı hedefliyor. Yüksek kalite ürünlerimizin yanı sıra, kullanıcılara sunacağımız video servisimiz de olacak. Bu hizmetle birlikte, kullanıcılara kamera kurulumu sağlanacak, kamera sistemi satın almak yerine kullanıcılar sadece aylık hizmet bedeli ödeyecekler” diyor.

DÜNYA GENELİNDE NETWORK VIDEO ÜRÜNLERİNE YOÐUN İLGİ

Dünya genelinde, network video ürünlerine büyük bir talep olduğunu belirten Akkad sözlerini şöyle sürdürüyor: “Analog sistem yerine network sistemlerini tercih edenlerin sayısı çoğalıyor. Network kamera sistemiyle kullanıcılara sunulan çözümler de bu sisteme geçişleri hızlandırıyor. Yeni ürünlerimiz ve AR-GE çalışmalarına verdiğimiz önem Axis’in dünya pazarındaki yerini daha güçlü ve sağlam kılıyor. Bu firmamızın gelirini de artırıyor. 2011 senesinin sonunda Axis olarak dünya genelinde, %33’lük büyüme sağladık.”