Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Proje Mimarı Tago Mimarlık Gökhan Aktan Altuğ

NEF Kemerburgaz 04 projesinin genel konseptinden bahseder misiniz?

Projenin genel konseptini, dikdörtgen bir arazide yatay bir yaşam şeklinde oluşturduk. Konut olması sebebiyle de, koyu renkli ahşap modüllerden oluşan sıcak cephe görünümleri yarattık. Butik bir proje olmasına rağmen sosyal donatıları oldukça fazla olan bir proje… Mimari çözümleriyle kullanıcıya her yönden konfor ve rahatlık sağlamaya çalıştık.

Foldhome sisteminin uygulandığı ilk proje NEF 04. Bu konseptin mimari tasarıma yansıması nasıl oldu?

Foldhome sistemi yeni keşfedilmiş, bedelini kullandıkça ödediğiniz, istendiğinde evinize eklenen 24 farklı ünitenin yer aldığı bir sistem. Bu yüzden herkese hitap edebilecek çeşitlilikte ve kolay ulaşılabilinecek mekanlar yarattık. Bu sistemin tasarıma en büyük yansıması; tasarım aşamasında normalde geri planda kalan sosyal alanların hep göz önünde bulundurulmasıydı.

Herkesin kullanımına açık olan sosyal alanları açığa çıkan bodrum katlarda ve çatıda konumlandırdık. Yaklaşık olarak toplam hacmin %10’u kadar bir alanın yeterli olduğunu düşündük.

Proje dikdörtgen bir alan üzerine konumlandırılmış, 3 çekirdekli bir yapıda. Bu yapıyı anlatır mısınız?

Projenin yapısını basit bir şemayla anlatabiliriz. Mimari tasarımı, imar şartlarının getirdiği ve sebep olabileceği dezavantajları minimuma indirip, arsa üzerinde maksimum yapılaşmayı sağlamayı amaçlayarak oluşturduk ve bu yapılaşmayı modern bir çizgiyle bütünleştirmeye çalıştık.

NEF 04’de mekanların maksimum gün ışığı alması için cephe yüzeyleri arttırılarak kütleler sokağa paralel olmayacak şekilde konumlandırılmış. Bu çözüm nasıl ortaya çıktı?

Tasarım aşamasında pek çok eskizler yaptık, araziye en iyi oturumun bu şekilde olduğuna karar verdik. Yüksek bir yapı olmadığından, gün ışığı alması önem vermemiz gereken bir konuydu. Böyle bir çözüm derin sokak perspektifleri yakalamamızı sağladı.

Projenin yeşil alan ve peyzajı ile ilgili ayrıntılar neler?

Zemin katlarda konutların kullanımına açık olan peyzaj alanları oluşturduk. İmar şartlarından dolayı gerekli yeşil alanları çatıda yaratmaya çalıştık. Bu sayede kuş bakışı bakıldığında oldukça yeşil alana sahip bir yapı.

Projenin şantiye aşamasına geçilirken ve şantiye sırasında sizin tarafınızdan süreç nasıl takip edildi, hangi konularda proje müdürü veya şantiye şefleri ile istişare edildi? Proje çözüm ortakları (markalar) belirlenirken mimar tarafının rolü nedir veya nasıl olmalıdır?

Prensip olarak projelerimizin şantiyelerini işverenin de talebine göre periyodik olarak (genellikle haftalık) takip ediyoruz. Tecrübelerimize dayanarak çıkan ürünün kalitesi açısından bu takibin yararlı olduğunu gözlemledik. Bu projede fazla takibimiz olmamakla birlikte, istenen kalitede bir ürün şantiye ekibi ve Timur Yapı tecrübesiyle sağlandı.

Projenin TAGO için önemi nedir, ne boyuttadır?

Kemerburgaz gelişmekte olan bir yerleşim yeri ve potansiyeli çok yüksek… Bu yüzden çok çeşitli mimarlardan çeşitli projelerin yer aldığı bir bölge. Bu bölgede bir eserimizin olması bizim için önemli. Aynı zamanda Arkitera’nın düzenlediği Arkiparc Gayrimenkul Ödüllerinde konut dalında ödül almış olması bizi gururlandırdı.