Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Turkcell, M2M teknolojisi ile ülke ekonomisine katkı sağlıyor

M2M teknolojisi, SIM kartlar aracılığıyla makineleri birbiriyle konuşturarak; trafik sistemleri, ulaşım, lojistik, elektrik, su, doğalgaz sayaçları, akıllı şebekeler, güvenlik bağlantılı binalar, iklimlendirme sistemleri, uzaktan sağlık (teletıp), tıbbi otomasyon, akıllı tarım, görüntüleme ve kontrol sistemleri, ev aletleri, POS, ATM gibi pek çok alanda cihazların uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlıyor. Turkcell, kamu ve özel şirketlere sunduğu M2M (makineler arası iletişim) çözümleri ile 2011’de verimliliği artırarak ülke ekonomisine 317,6 milyon TL kazandırdı. Turkcell, Türkiye’de bir ilk olarak 24 Şubat’ta kullanıma açtığı ve dünyada sayılı operatörün sahip olduğu M2M Platform altyapısı sayesinde bu rakamı 2012’de iki katına çıkarmayı planlıyor. Türkiye’yi yaratıcı M2M çözümleri ile tanıştıran Turkcell, iş ortaklarıyla sunduğu çözümleri Akıllı Enerji, Akıllı Endüstri, Akıllı Araç, Akıllı Bina ve Akıllı Sağlık olmak üzere 5 ana başlık altında topluyor.

Turkcell Kurumsal Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Türkiye’nin ilk ve tek makineler arası iletişim teknolojileri platformu olan Turkcell M2M Platform ile detaylı ve kolay hat takibi, hızlı aktivasyon, etkin müşteri şikayet değerlendirme, özel ürün, servis ve tarife yönetiminin hedeflendiğini belirtiyor.

M2M TEKNOLOJİSİNİN FAYDALARI

  • M2M çözümleri ülke ekonomisinin verimliliğini artırarak sürdürülebilir kalkınmaya destek olur.
  • Cihaz ve yazılım sektörünün büyümesiyle yeni iş alanlarının yaratılması sağlanır.
  • Kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasına katkıda bulunur.
  • Maliyet tasarrufu sağlar.
  • Çevre sağlığına pozitif etkisi bulunur.
  • Enerji verimliliğini artırır. Hem fizikî güvenliği hem de yaşam kalitesini yükseltir.

AKILLI BİNA ÇÖZÜMLERİ

Turkcell M2M teknolojisi, bina ve ofislerdeki güvenlik kutuları ile beyaz ve kahverengi eşyalara takılan iletişim modülleri ve Turkcell M2M SIM kartları sayesinde, bu cihazların uzaktan izlenmesi ve kontrol edilmesini sağlar. Böylece uzaktan prizleri açıp kapamaktan, klimanın kontrol edilmesine kadar pek çok farklı işlem yapılabilir. Cihazların içerisine yerleştirilen Turkcell M2M kartı sayesinde, ofis, bina ve mekanlara ait verilere tek merkezden ulaşmak mümkün.