Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yeni teknolojiler kalıcı çözümler

STAR Boya, 1989 yılında sanayi ve inşaat grubu boya ve yardımcı maddeleri, gemi boyaları, deri sanayi lak ve tinerleri üretimi ve satışını gerçekleştirmek üzere kurulmuş, 1995 yılında su bazlı koli mürekkepleri ve flexo mürekkepler Ar-Ge faliyetlerini bitirerek yeni formülasyonlar ile üretime geçerek sektördeki yerini almıştır. 2002 yılında buluş patenti sahibi olduğu İzolasyon Sıvası ve oluşturulan Mantolama Sistemi ile dubelsiz, hafif, %100 su izolasyonu sağlayan sistem sektöre arz edilmiştir. Şirket üretimi izolasyon ürünlerinin tümü arge faliyetleri sonucunda oluşturulmuş buluş patentleri alınarak üretime geçilmiştir. Şirket 21. yılında sanayi, inşaat sektörü, boya, boya yardımcı maddeleri yanında inşaat izolasyon sektöründe çatı, cephe, temel izolasyonu ihtiyacı özel yeni ürünleri sektöre sunmuştur. 2010 yılında isoweir thermo sıva Ar-Ge faaliyetleri sonuçlandırılmış ve 2011 yılında TSE Belgesi almıştır. Şirket, faliyet gösterdiği alanda yeni özel ürünler ve bunlara ait arge faliyetleri ile öncü bir kuruluştur.

MANTOLAMA SİSTEMİ THERMO SIVA

Therma sıva, beton ve ahşap cephelerde ısı ve sınırlı ses izolasyonunu bir arada sağlayabilen hafif dayanıklı dekoratif bir sıvadır. Bünyesinde bulunan hava boşlukları ve doğal hafif mineraller ile % 30 ısı izolasyonu sağlar. Mantolamada ise % 70’e varan ısı izolasyonu sağlar. Reyaz ve gri renkleri bulunan thermo sıvanın kuruma süresi; sıcaklık ve hava sirkilasyonu ile yakından ilgilidir. Değerler çimento esaslı sıvaya yakındır. 20° C’de tek kat uygulama 2- 3 mm kalınlıkta 1 saat, 10° C’de tek kat uygulama 2- 3 mm kalınlıkta 3 saattir. Tatbikat uzunlukları tercihe bağlı olarak çelik perdah malası kullanılır. Tatbikat sonrası aletlerin temizliğinde su kullanılır, çıkmayan kısımlar STAR Rapit Tiner ile temizlenir.

HER TÜR BETON VE AHŞAP YÜZEYLERDE KULLANILABİLİR

Thermo Sıva her türlü beton ve ahşap yüzeyde uygulanabilme özelliğine sahiptir. İnce sıvalı yüzeyde 3 kg 1 m². Kaba sıvada 4 kg 1m² alan kaplar. Mantolamada strafor plaka üzerine 3 kg 1m² alan kaplar.

YÜKSEK DÜZEYDE ATEŞE DAYANIKLILIK

Thermo sıva, kendiliğinden tutuşmaz, sıcak aleve maruz kaldığında alevi yaymadan kendiliğinden söner. Bu özelliği sayesinde, “fire retardant coatings” tanımlamasına uyar. Polistren köpük ile yapılan mantolama bu özelliği taşımaz.

YÜZEY HAZIRLAMA VE TATBİKAT

Yüzeylerde küf ve yosunlanma varsa öncelikle fungusit malzemelerle yok edilmelidir. Yine varsa yüzeyde kalmış boyalar kazınmalı, sağlam zemine ulaşılmalıdır. Temizliği yapılmış yüzeye m²’de 0,150-0,200 gr esası ile fixatör uygulanmalıdır. Hava şartlarına göre 1- 2 saat sonra isoweir uygulamasına başlanmalıdır. İsoweir Thermo sıva uygulamasında kısa sürede düzün satıh elde etmek esastır. Mantolomada strafor plakalar İsoweir yapıştırma sıvası ile yapıştırılır. Plakalar üzerine file konularak 1.kat uygulaması yapılır. Kuruma için yeterli süre beklenerek 2.kat tatbik edilir ve istenilen renkte İsoweir elastocup uygulanarak işlem sonlandırılır.

THERMO SIVANIN AVANTAJLARI

Soğuk ve sıcaktan etkilenmez ve yüksek yapışma özelliğine sahiptir. Thermo sıva ısı izolasyonu sağlama özelliğine sahiptir. Mantolamada ısı köprüsü oluşturmaz. Hafiftir ve yapılara yük bindirmez. Uygulama basittir. Ambalajında kullanıma hazırdır ve herhangi bir ilave gerektirmez.

ISOWEIR İZOLASYON SIVASI

Beton ve ahşap dış cephelerde ısı ve su izolasyonunu bir arada sağlayabilen esnek, hafif, dayanıklı, aderansı yüksek, dekoratif su bazlı bir sıvadır. Su izolasyonunu % 100 sağladığı gibi bünyesinde bulunan hava boşlukları sayesinde % 30’a kadar ısı izolasyonu sağlar. Ürünün dünya patent müracaatı yapılmış ve patenti alınmıştır.

UYGULAMA ALANLARI

Beton ve ahşap yüzeyler. Sıvalı yüzeyler. Tuğla ve gaz beton üzeri. Boyalı yüzeyler. OSB ve betopan üzeri. Cam ve mozaik v.b yüzeyler. EPS, XPS üzerine. İsoweir izolasyon sıvası kullanım öncesinde, yüzey yapışmayı önleyici kalıntılardan arındırılmalıdır. Zeminde kırık, kopuk, çatlak bölgeler varsa bu yüzeylerin onarımları yapılmalıdır. İsoweir izolasyon sıvası yapılacak yüzey uygulamadan once, mutlaka yatay ve dikey alanlar tamamen İsoweir fixatör ile astarlanmalıdır. En az 2 saat bekledikten sonra astar kuruduğunda çelik mala ile birinci kat İsoweir izolasyon sıvası uygulanır. İlk kat tamamen kurumadan ikinci kat uygulamasına başlanmamalıdır.

Kuruma süresi: Sıvanın kuruma süresi sıcaklık ve hava sirkülasyonu ile değişiklik gösterebilir. 20°C’de tek kat uygulama 2-3 mm kalınlıkta 2 saat. 10°C’de tek kat uygulama, 2-3 mm kalınlıkta 5 saat. Tüketim olarak izolasyon sıvası olarak 2 kat uygulamada, 1 m² yüzey kaplamak için yaklaşık 4 kg’dır. (ince sıvalı yüzeyde)

ISOWEIR SU KESİCİ

Islak zeminler için; yarı sıvı pasta şeklinde, tixotropik.kuruduğunda elastiki su geçirimsiz değişik iklim koşullarına son derece dayanıklı bir tabaka oluşturan elastiki reçine esaslı sıvı plastik tecrit malzemesidir. Elastiki izolasyon olağanüstü elastiki bir yapıya sahiptir. Yapılan testlerde, kendi uzunluğunun 2 kat çekmelerde dahi film tabakasında ayrılma ve kopma olmadığı görülmüştür. Kendiliğinden tutuşmaz,sıcak aleve maruz kaldığında alevi yaymadan kendiliğinden söner.Bu özelliği sayesinde “fire retardant coatings” tanımlamasına uyar. Elastiki izolasyon kuru fil tabakası.ultraviyole ışınlarına karşı son derece dayanıklıdır. Su iticilik özelliği ile su girişini önler.

UYGULAMA ALANLARI

Isoweir Su kesici, temel ve perde duvarlarda, bohçalamada, beton, sıva, şap, çimento, levha, galvaniz, çinko, alüminyum, PVC, polyester, ahşap kaplı eğimli veya düz çatı ve terasların yalıtımında, çatı dere ve oluklarında, saçaklar, baca dipleri, çatlaklar ve diğer detayların yalıtımında, binaların dış cephelerinin yalıtımında, yapı elemanlarının birleşim yerleri ve derzlerinde, alüminyum, ahşap ve PVC çerçeve ve pencerelerin su ve rüzgara karşı yalıtımında, binaların düşük döşemelerinde, banyo ve tuvaletlerde yalıtım ve seramik yapıştırmada uygulanır.

ISOWEIR İZOÇATI

Bitüm, çimento, mineral taşlar içermeyen yapısal olarak esnek çatı izolasyon sıvasıdır. İzoçatı, çatı sisteminde sonkat olarak kullanılabilen %100 su izolasyonu %15 ısı izolasyonu sağlayabilen yüksek yapışma özelliğine sahip üründür. Güneş ışınlarından sıcak ve soğuktan etkilenmez. Isoweir İzoçatı her tür beton, ahşap, metal, gaz, beton alçıpan, betopan, seramik, suni ve doğal taş, osb sunta kaplamalar üzerinde kullanılabilir.

AVANTAJLARI

Tüm çatı ek yeri olmayan monoblok izolasyonu ile izole edilmiş olacaktır. Baca kenarları, su giderleri aynı ürünle izole edildiğinden farklı metaryal kullanılmaz. Esnektir, soğuk ve sıcaktan etkilenmez, yüksek yapışma özelliğine sahiptir. Uygulaması basittir. Yüzeye tespit için dubelleme, çivileme, ısıtma işlemine gerek yoktur.

ISOWEIR İZOTEMEL

Su izolasyonu %15 ısı izolasyonu sağlayabilen yüksek yapışma özelliğine sahip üründür. Kuruma sonrası suda çözünmez sıcak ve soğuktan etkilenmez.İzotemel filmini koruma amacı ile herhangi bir örtüye ihtiyaç yoktur. Isoweir İzotemel, her tür beton, ahşap, gaz beton, betopan, seramik, suni ve doğal taş üzerine kullanılabilir.

AVANTAJLARI

Kendiliğinden tutuşmaz, sıcak aleve maruz kaldığında alevi yaymadan kendiliğinden söner. Bu özelliği sayesinde “fire retardant coatings” tanımlamasına uyar. Üretimde kullanılan özel bağlayıcı sebebi ile tabiat şartlarının aşındırıcı etkilerine çok yüksek mukavemet gösterir, sıcak, soğuk, sudan etkilenmez. Yüksek yapışma özelliği; herhangi bir noktada oluşabilecek deformasyonun diğer yüzeye ulaşmasını önler. Monoblok sistem oluşturur,ek yeri başlangıç, bitiş noktası yoktur. Bu özelliği sayesinde “fire retardant coatings” tanımlamasına uyar.