Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

4. Yeşil Nokta Çevre Ödülleri sahiplerini buldu

14 Haziran Perşembe günü, İstanbul The Marmara Otel’inde düzenlenen ödül töreninde konuşan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güleryüz, birliğin 4.’sünü düzenlediği yarışmaya katılan hazır beton tesislerinin örnek model oluşturduğunu, kaliteli betonun üretilmesi açısından da sektöre büyük katkı sağladıklarını belirtti. Yarışma ile tüm tesislerin bu standartlara ulaşabilmesini amaçladıklarını söyleyen Güleryüz, her yarışma öncesi iş sağlığı güvenliği ve çevre komitesiyle ilgili tüm mevzuatları, dünyadaki ve ülkemizdeki uygulamaları gözden geçirerek, yarışma şartnamelerinin güncellendiğini vurguladı. Yarışmanın bu özelliğiyle Türkiye’de ve sektörde örnek bir çalışma olduğunu ifade eden Güleryüz, katılımcı tesislerin birçok kriter dikkate alınarak değerlendirildiğini ve tüm üyelerinin THBB Çevre Denetim Listesine göre üretim yaptıklarını, çevreye duyarlı teknolojileri kullandıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından düzenlenen 4. Yeşil Nokta Çevre Ödülleri Yarışması’na katılan Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş. Betonsa Samsun Hazır Beton Tesisi, Çimsa Çimento San. ve Tic. A.Ş. Pamukova Hazır Beton Tesisi, Kozan Hazır Beton Tesisi, Misis Hazır Beton Tesisi ve İnegöl Hazır Beton Tesisi, Kar Beton Sancaktepe Hazır Beton Tesisi, Limak Batı Çimento, San. ve Tic. A.Ş. Velimeşe Hazır Beton Tesisi, Nuh Beton A.Ş. Gemlik Hazır Beton Tesisi ve Adapazarı Hazır Beton Tesisi ve Oyak Beton San. ve Tic. A.Ş. Yenibosna Hazır Beton Tesisi ‘4. Yeşil Nokta Çevre Ödülü” almaya hak kazandı.

4. Yeşil Nokta Çevre Ödülü kazanan tesislerden Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş. Betonsa Samsun Hazır Beton Tesisi, Çimsa Çimento San. ve Tic. A.Ş. Pamukova Hazır Beton Tesisi ve Nuh Beton A.Ş. Gemlik Hazır Beton Tesisi ‘Uluslararası Temsil Ödülü’ almaya hak kazandılar. Uluslararası Temsil Ödülü alan bu tesisler, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) tarafından Türkiye’yi temsilen ödüllendirilecekler.

4. Yeşil Nokta Çevre Ödülleri Yarışması seçmelerinde, yarışmaya katılan hazır beton tesislerinin sadece temizliği, estetik görünümü ve yeşillendirilmiş olması göz önünde bulundurulmadı. THBB Çevre Denetim Listesi’nde yer alan hava kalitesinin korunması, gürültü, atık su kontrolü; akaryakıt, yağ ve kimyasal madde yönetimi; katı atık yönetimi ve trafik yönetimi gibi ayrıntılı çevre kontrolü unsurlarının yanı sıra tesisin Kalite Güvence Sistemi (KGS)’ne dahil olup olmaması, toz emisyon izni, geri dönüşüm sistemleri gibi hususlar tesis denetimlerinde dikkate alındı. Tesisler oluşturulan denetim ekipleri tarafından ziyaret edildi ve incelemelerde bulunuldu. Hazırlanan raporlar, Türkiye Hazır Beton Birliği Çevre Komitesi tarafından değerlendirilerek kazanan tesisler belirlendi.