Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Akıllı klima ile yılda 500 milyon tl tasarruf

Küresel iklim değişikliklerinin etkisiyle son yıllarda kavurucu sıcakların yaşanması klimaya olan talebi her geçen gün daha da artırıyor. İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD), son 10 yılda 7 milyon adet split klimanın satıldığı Türkiye’de çevre dostu akıllı klimaların yaygınlaşması için bilgilendirme çalışmaları yapıyor. Türkiye’de interver klimalar ile yılda 500 milyon TL tasarruf yapabileceğini vurgulayan İSKİD üyeleri, Avrupa Birliği’ne uyum sürecine göre 2016 yılına kadar pazardaki tüm klimaların inverter olması gerektiğine de dikkat çekiyor.

Türkiye’nin en önemli 93 iklimlendirme ve klima firmasını barındıran, İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD), tüketicileri aşırı enerji sarfiyatını engellemek için düzenlediği basın toplantısıyla uyardı. Akıllı teknolojiler ile üretilen yeni nesil klimalar hakkında bilgi veren İSKİD üyeleri, düşük enerji tüketimi ve karbon emisyonu sağlayan akıllı inverter klimalar sayesinde hem çevrenin konuracağı hem de Türkiye’nin 500 milyon TL tasarruf edebileceğini söyledi.

“KÜRESEL ISINMAYI ÖNEMSİYORUZ”

Klima kullanımında önemli bir artış yaşanmasına rağmen yanlış tercih ve kullanımlardan dolayı enerji konusunda çok savurgan davranıldığını belirten İSKİD Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Akıska, “Günümüz dünyasında zamanımızın büyük bir kısmını kapalı alanlarda geçiriyoruz. Özellikle yaz aylarında yanlış klima seçimi ve kullanımdan dolayı sadece çok fazla enerji tüketmiyor, çevreyi ve insan sağlığını da olumsuz olarak etkiliyoruz. İklimlendirme sektöründe uygulanan üretim ve teknolojilerin doğaya saygılı yönde gelişmesini amaçlayan İSKİD olarak, çevre bilinci ve küresel ısınmanın öneminin artmış olduğu şu dönemde, sosyal sorumluluk ve çevre bilincini ön planda tutmaya devam ediyoruz. Bunun için sadece çevreci girişimlerde bulunmuyor, 93 üyemizle oluşturduğumuz 15 komisyonla, toplum bilincini artırmak için yayınlar hazırlıyor, seminerler düzenliyor ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi konusunda var gücümüzle çalışıyoruz” dedi. Akıska tüketicilerin yeni nesil akıllı inverter klimaları tercih etmesiyle birlikte hem ülke ekonomisine, hem enerji tasarrufuna, hem de iş gücüne önemli katkıların sağlanacağını belirtti.

EN İYİ ENERJİ, TASARRUF EDİLEBİLENDİR

Toplantıda Türkiye ve dünyadaki enerji ekonomisi ve iklimlendirme cihazlarının çevre üzerindeki etkileri hakkında bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Kerem Alkin ise ‘Dünya ekonomisinde yeşil yatırımın önemi, entelektüel sermayeden daha önemli bir hale geliyor. Artık hangi ülkenin çevre sermayesi yüksekse, dünyayı korumayı temel prensip haline getirmişse, bu o ülkenin ekonomik gelişiminde büyük bir avantaj sağlıyor. Çevre sermayesini ayakta tutabilmek için de yüksek teknolojili cihazların kullanılması gerekiyor. Avrupa’nın bugünkü hedefi 78 milyar euro enerji tasarrufu yapabilmektir. Eğer Türkiye bu politikayı bire bir uygularsa % 16 oranında tasarruf yapabilecek. Bu da ülkemiz için cari açığın kapanması anlamına gelmektedir’ dedi.