Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ankomak Fuarı uluslararası ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü

06–10 Haziran 2012 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi / Cnrexpo’da gerçekleşen, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından açılan fuar, İstanbul’da yüzlerce uluslararası yeni iş bağlantısına sahne oldu. ITE Group Plc.’nin Türkiye Ofisi E Uluslararası Fuarcılık – EUF tarafından düzenlenen; inşaat ve iş makineleri sektöründe uluslararası marka haline gelen ANKOMAK 2012, 5 gün süresince 350’ye yakın katılımcı firmayı 80 farklı ülkeden 20.000’in üzerinde uluslararası ziyaretçiyle buluşturdu. En çok yabancı ziyaretçi gelen ülkelerin başında İran, İtalya, Irak, Bulgaristan, Rusya ve Almanya bulunuyor. Türkiye’nin “İş Makinası Fuarı” olarak bilinen ANKOMAK 2012 yılında da alım kararlarının verildiği, anlaşmalara ve iş birliklerine imza atılan en önemli zirve olmayı sürdürdü.

“2050 YILINDA AVRUPA’NIN 2. EN BÜYÜK EKONOMİSİ OLACAÐIZ”

ANKOMAK açılışında konuşan E Uluslararası Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Tuğber Yaşa Türkiye’nin bölgesinde giderek artan bir öneme sahip olduğuna değinerek, ITE Group’un yurt dışında bulunan 23 ofisinin de desteği ile yoğun çalışma gerçekleştirerek yabancı katılımcı sayısında bir önceki fuara göre %100 artış elde ettiklerini belirtti. Yine açılışta konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış : “Türkiye Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi durumunda. Son 5 yılda ortalama yüzde 8 büyüyen ekonomimiz Avrupa ortalamasının 6 katı hızla büyüyor. OECD rakamlarına göre, şu anda Avrupa’nın 6. en büyük ekonomisiyiz. 2050 yılında Avrupa’nın 2. en büyük ekonomisi olacağız” dedi. Bakan Egemen Bağış iş makineleri sektörünün yarattığı istihdamın, ihracatın ve Ankomak Fuarı’nın önemine şu sözlerle belirtti: “Yılda 5,5 milyar dolarlık bir ekonomik hacme sahip iş makineleri sektörünün Türk ekonomisindeki payı ve önemi büyük. Sektör toplam 14.000 kişiye istihdam sağlıyor. Yani 14 bin vatandaşımız bu sektörde istihdam ediliyor, bu sayede 14 bin aile gece yatarken huzurla başını yastığa koyuyor. Dile kolay 25’i AB ülkesi olmak üzere tam 127 ülkeye bu sektör ihracat yapıyor. Türkiye’nin etiketini, Türk bayrağını buralara taşıyor. Bütün bu rakamlar ve fuar da gösteriyor ki, Türkiye AB’ye yük olmaya değil, AB’den yük almaya geliyor.”

ANKOMAK Fuarı bu yıl “En Köklü Katılımcı Ödülleri” ve “Amacına En Uygun tasarlanmış Stand Ödülleri’ni” fuar kapsamında düzenlenen törenlerle sahiplerine teslim etti. En Köklü Katılımcı Ödülleri Erkom, Göker, Atilla Dural ve Karun’a verilirken, en iyi stand ödülleri de Tera ve Page firmalarına verildi. İki yılda bir düzenlenen Fuar, Türkiye’de sektöründe Uluslararası Fuarlar Birliği (UFI) onaylı tek fuar olma özelliği taşıyor. 19. kez kapılarını açan ANKOMAK Uluslararası İş Makinaları, Yapı Elemanları ve İnşaat Teknolojileri Fuarı, 30 yıla yakın deneyim ve uluslararası marka bilinirliği ile gündemi belirleyen bir zirve niteliğinde gerçekleşti.