Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Bodrum Milas Havalimanı’nda Aspen özel asma tavan çözümü

Dünyanın her yerinde rastlanabilecek standart mekanlara en tipik örneklerden olan bir terminal yapısı olmasına rağmen Bodrum Havalimanı, işlev ve güvenlik ihtiyaçlarından doğan zorunlu uygulamaların yarattığı baskı ve tekdüzelikten kurtulmayı, herhangi bir geçiş alanı olmaktan sıyrılıp, Bodrum enerjisi ile sadece seyahatin değil, bulunduğu bölgenin özel bir noktası olmayı başarıyor. Havalimanını oluşturan elemanların üç boyutlu organizasyonu terminale özgün bir atmosfer kazandırıyor.

Bodrum Merkeze 40 km, Milas’a 15 km ve en yakın deniz sahili Güllük’e 8 km uzaklıkta bulunan, Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Bodrum Milas Havalimanı, 14 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak, 3 Haziran 2012 tarihinde yapılan törenle hizmete girdi.

Bodrum Havalimanı sadece seyahat noktası olarak değil, ışığın ve gölgenin özenli dengesi ve doğal atmosferiyle ön plana çıkıyor. Aspen tarafından özel olarak üretilen, Tabanlıoğlu Mimarlık tasarımı asma tavan sistemi dokuma tezgahı görüntüsüyle ve ardından yansıyan derin deniz mavisiyle yerel değerleri bünyesine taşıyor, saydamlığıyla bina Milas’ın ovadan dağlara uzanan doğal manzarasıyla bütünleşiyor.

Bodrum Milas Havalimanının iç mekanlarında minimum düzeyde kullanılan kolon sayısı kesintisiz ve ferah alanlar sağlıyor. Estetik kaygı ile brüt beton olarak bırakılan taşıyıcı kolonlar güvenlik duygusunu pekiştiriyor. Mekanın geniş hacmi ve saydamlığına ek olarak tavan uygulaması sayesinde gün ışığından optimum yararlanan salonlarda ve yolcuların en sıkıntılı olduğu arama ve pasaport kontrol noktalarında bile yolculuk gerginliğini hafifletiliyor.

Ziyaretçilerine farklı ve huzurlu bir atmosfer sunan havalimanının tavanları, ASPEN Integra Metal Asma Tavan Özel Çözüm olarak üretildi. Saz formunda alüminyum çubukların bir araya gelmesiyle dokuma tezgahı görüntüsü kazanan tavanın sürekliliği 4 farklı modülün birleşmesi ve tekrarından elde edildi. Tesisatı altında gizleyen bu doku, ilk yerleştirmede olduğu kadar, bakım sürecinde de kolaylık sağlıyor. Üç boyutlu bir görsellik sunan uygulamanın ardında Bodrum’un mavi sularına atfen derin mavi renk algılanabiliyor.

BODRUM MİLAS HAVALİMANI’NDA KULLANILAN ASPEN ÜRÜNLERİ

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından Bodrum havalimanı için tasarlanan Metal Asma Tavan, Yükseltilmiş Döşeme, Plank, Taşyünü Asma Tavan, Tecsom Rulo Halı, MBD70 Modüler Bölme Duvar, Sinova Modüler Bölme Duvar, Diversa Modüler Bölme Duvar

ASPEN’İN ÇÖZÜM ORTAÐI OLDUÐU DİÐER PROJELER:

Esenboğa, Sabiha Gökçen, Atatürk, Tenerife, Schiphol, Kiev Boryspol, Bodrum Milas Havaalanları, İstanbul Metro Raylı Sistemleri, İstanbul Mimarlar Odası, Bursa Merkez Bankası, Garanti, Akbank, İşbankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Binaları, İstinye Park Alışveriş Merkezi, Galleria, Pelikan Mall, Trump Towers, Nish İstanbul, Torium, Terracity, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Doğuş Otomotiv, Swiss Otel Grand Efes İzmir, Adam Eve Otel, Mardan Palace Oteli,Grant Hyatt Oteli,Hilton Bursa,Divan Otel,Coca Cola Yönetim Binası, Mercedes Benz Pazarlama Merkezi, Gama Güç Sistemleri Yönetim Binası,Unilever İstanbul,Tefken İnşaat Yönetim Binası, Sony Amsterdam Yönetim Binası, Novartis Yönetim Binası, Doğan Holding Yönetim Binası, Pfizer