Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Genka Kalıp

İnşaat sektörüne sunduğunuz ürün ve çözümler hakkında bilgi verir misiniz?

Gökhan GÖSTERİŞLİ: Genka Kalıp olarak ürün yelpazemiz oldukça geniş. Üretmiş olduğumuz klasik ve üniversal alüminyum panellerimizle temel, perde, kolon ve kiriş uygulamalarına optimal çözümler sunmaktayız. Bunun yanında H tipi ağır yük iskeleleri, masa kalıp uygulamaları, teleskobik dikmeli sistem, çelik kuşak ve ahşap kirişli kalıp sistemlerini ürünlerimiz arasında sayılabilir. Kalıplarımızın endüstriyel yapı, yüksek katlı bina, istinat duvarı, tünel, köprü gibi geniş kullanım alanları vardır. Bilgisayar ortamında kalıp dizaynı, optimum proje çözümü, kalıp sirkülasyon süreleri ve aşamaları, statik hesapları, teknik çizimleri uzman personelimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Üretimlerimizden en üst seviyede verim alabilmek ve uygulama süreçlerini minimumlara indirmek için uzman kadromuz tarafından şantiye sahasında, kalıplarımızın kurulumu gerçekleştirilmekte ve şantiye ekibi en iyi şekilde yönlendirilmektedir. Aynı zamanda standart üretim dışında spesifik kalıp dizaynları yaparak sektörün önde gelen firmalarına çözüm ortaklığı yapmaktayız.

EN BÜYÜK YENİLİÐİMİZ KALIPLARIMIZIN KARKAS MALZEMESİNİN ALÜMİNYUM OLMASI

Modern kalıp sistemlerinin sektöre getirdiği yenilik ve kolaylıklar nelerdir?

Kalıp sistemlerine getirdiğimiz en büyük yeniliğimiz tartışmasız kalıplarımızın karkas malzemesinin alüminyum olmasıdır. Kalıplarımızın alüminyum olması yani hafifliği en önemli özelliğidir. Alüminyuma uygulanan özel alaşımlarla alüminyumun mukavemet değeri çeliğin mukavemetine denk hatta daha yüksek hale gelir. Ağırlığı aynı hacimdeki çelik malzemenin üçte biri kadardır. Vince gereksinim duymadan insan gücüyle taşınıp monte edilebilen modüler bir sistem olduğu gibi gerektiğinde panellerimiz birbirine monte edilerek vinçle taşınabilir hale getirilebilir. Bunun dışında Genka Kalıp olarak en son yeniliğimiz, geliştirdiğimiz alüminyum kuşak sistemi sayesinde, büyük ölçülerdeki (kare kolonlarda 95*95 cm, dikdörtgen kolonlarda 95*105 cm.) kolonları vinç gereksinimi duymadan ve beton içinden tierod geçmeden dökebilmektir.

MODERN İNŞAAT KALIPLARI VE İSKELE SİSTEMLERİNİN KULLANILMASI ŞART

İş güvenliği konusunda Genel Makina’nın çalışmaları hangi aşamada?

Bilindiği üzere ülkemizde iş kazalarının en çok yaşandığı sektörlerin başında inşaat gelmektedir. Birçok şantiyede hala kullanılmakta olan konvansiyonel kalıplarda iş güvenliği minimum seviyelerdedir. Şantiyelerde yaşanan iş kazalarını önlemek amacıyla alınacak tedbirlerin başında profesyonelce dizayn edilen, statik hesaplamaları doğru yapılan güvenli modern inşaat kalıpları ve iskele sistemleri kullanılması gelmektedir. Alüminyum kalıplarımız ve iskele sistemimiz, onu oluşturan ekipmanlar, kullanılan aksesuarlar, çalışma konsollarımız son derece güvenli olduğu gibi, her proje için özel olarak yapılan statik hesaplarımız ve kalıp kurulum aşamasında dalında uzman süpervizörlerimizle iş güvenliği konusunda en üst seviyedeyiz.

HEDEFİMİZ SEKTÖR AKTÖRLERİNE PROFESYONEL ÇÖZÜM ORTAKLIÐI SUNMAK

Firmanınız gelecek dönem hedefleri nelerdir?

Yapmış olduğumuz tüm çalışma ve çabalarımızın amacı, ürün ve hizmet kalitemizden, yenilikçi anlayışımızdan ödün vermeden büyümek ve gelişmektir. Hedefimiz; bu sektöre hizmet veren inşaat firmalarının yurt içi ve yurt dışı projelerine profesyonel çözüm ortaklığı yapmaktır.

İnşaat sektöründe yaşanan gelişmelerin faaliyet alanınıza yansımaları nasıl?

İnşaat sektörü sürekli olarak değişen, gelişen ve büyüyen bir sektör. Biz de firma olarak bu değişiklik ve gelişmelere üretmiş olduğumuz her türlü geometriye uyum sağlayan, güvenli, pratik, şantiyedeki işçiliği minimumlara indiren, uygulama sürecini hızlandıran modern alüminyum kalıplarımızla ve sürekli yenilikçi anlayışımızla destek vermekteyiz.