Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Gönye Proje Tasarım – Örnek Daire İçmimari Projesi Yelin Evcen – Gönül Ardal

Sancaktepe Rings İstanbul projesine dahil olma sürecinizi anlatır mısınız?

Gönye Tasarım olarak, lobi, satış ofisi, sosyal tesis ve kat koridorları tasarımları da dahil olmak üzere birçok konut projesinin iç mimari tasarımını ve örnek daire dekorasyonlarını gerçekleştirdik. Bu anlamda yaptığımız işleri görmüş ve beğenmiş olan Selin İnşaat yönetimi, Rings İstanbul projesinin örnek daire dekorasyonlarının Gönye Tasarım tarafından yapılmasını tercih ettiler. Karşılıklı görüşmelerimiz sonucunda bize verilen zaman ve bütçeye sadık kalarak örnek daire dekorasyonlarını tamamladık.

Projede uyguladığınız tasarım ve konseptten söz eder misiniz? Fikir ve uygulama aşaması nasıl ilerledi?

Daireler içinde oluşturacağımız konseptin şekillenmesinde, projenin hedef kitlesi ve mimari proje konsepti etkili oldu. Dekorasyonunu yaptığımız, 4+1 ve 2+1 örnek dairelere ayrı ayrı yaşam konseptleri oluşturduk. Bu yaşam konseptlerinin amacı; daire almak için gelen kişilere, burada ev aldıkları takdirde oluşturacakları yaşamdan bir kesit sunabilmek ve kendilerini Rings İstanbul’da yaşarken hayal etmelerini sağlayabilmekti. Ayrıca Rings İstanbul’dan daire aldıklarında içini nasıl dekore edebilecekleri konusunda da fikir sahibi olmalarına yardımcı olmaya çalıştık. Hazırladığımız dekorasyon projesini hayata geçirmeden önce bir sunum yaparak Selin İnşaat yönetimi ile paylaştık. Proje onaylandıktan sonra kısa sürede seçimler ve imalatlar yapılarak örnek daireler ziyarete açıldı.

Proje için sunduğunuz çözümleri anlatır mısınız?

Daire yerleşim planlarında, mimarın belirlediği mekan oluşumlarına uyuldu ve oda duvarları, kapıları, banyo ve mutfaklarına müdahale edilmedi. Yaşam alanı olan salonlarda yemek bölümünün ve oturma bölümünün yerleri belirlendi, mekana göre özel mobilya tasarımları ve renk seçimleri yapıldı. Yatak odalarında kullanıcılara farklı alternatifler sunabilmek açısından her oda farklı bir yaş grubundan çocuğun kullanımına uyabilecek şekilde tasarlandı. 4+1 dairede bir 4 yaş çocuk, bir 16 yaş genç odası tasarlanırken bir oda da oturma-çalışma odası olarak planlandı. 2+1 dairede ise 7 yaş çocuk odası yapılması planlandı. Ebeveyn yatak odaları mobilyaları, soyunma odalarıyla birlikte tasarlandı ve yerindeki ölçüye göre özel imalat yaptırıldı.

Örnek daire tasarımında kullanılan ürünleri hangi kriterlere göre belirlediniz? Dikkat çeken ürün özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Örnek daireleri ziyaret ederek konut alımına yön verecek kişilere fikir verecek ve kendilerini dairede yaşarken hayal edebilecekleri sıcaklıkta, mobilya mağazalarında sergilenenlerden farklı olarak mekana özel tasarlanmış mobilyalar ile üzerinde özenle çalışılmış bir renk skalasına uyarak seçilen tekstil ve aksesuarlar tercih edildi.

Rings İstanbul projesinin Gönye Tasarım için önemi nedir?

Yer aldığımız her projeye, firma olarak tasarım konusunda sahip olduğumuz vizyonu ve konut projeleri iç mimarisi konusunda edindiğimiz tecrübeyi katarak sektörde, iç mimarisiyle de fark yaratmalarını sağlamayı hedefleriz. Gerek yatırımcılardan, gerek son kullanıcılardan gerekse proje satış ekiplerinden aldığımız geri bildirimler de bu konuda hedefimize ulaştığımızı gösterdiği için mutluluk duymakta ve her yeni projede daha iyisini yapabilmek fikriyle çalışmaktayız. Selin İnşaat yönetimi ve ekibi ile tanışmış olmaktan ve Anadolu yakasının en iddialı projesi olan Rings İstanbul projesine katkıda bulunmuş olmaktan dolayı mutluyuz.