Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kastamonu Entegre’nin, yurt dışındaki 4. Fabrikası faaliyete geçti

Orman ve ağaç ürünlerinde Türkiye’nin en büyük üreticisi Kastamonu Entegre’nin 80 milyon Euro’luk yeni yatırımıyla Romanya’nın Reghin Bölgesi’nde kurduğu yonga levha tesisi, Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kiğılı ve Kastamonu Entegre Genel Müdürü Haluk Yıldız’ın da katıldığı törenle 8 Haziran’da üretime başladı. Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kiğılı, üretilen ilk levhaya imza atarak fabrikada düğmeye bastı.

Romanya’daki yatırımla Kastamonu Entegre’nin Romanya’da istihdam ettiği çalışan sayısı yüzde 25 artarak 778 kişiye ulaştı. Romanya’nın Reghin Bölgesi’nde faaliyete geçen, günlük 1.800, yıllık 540 bin metreküp üretim kapasitesine sahip dev yongalevha tesisi, Romanya iç pazarı, Balkan ve Kuzey Afrika ülkeleri, Türki Cumhuriyetleri’nin ihtiyacını karşılayacak.

Yeni tesis ayrıca, Kayseri ve Adana bölgesindeki müşterilerin yüksek ve özel kaliteli yonga levha taleplerini de karşılayabilecek. Hayat Holding’in bünyesinde yer alan ve 1969 yılından beri ağaç sektöründe faaliyet gösteren Kastamonu Entegre bugün, altısı Türkiye’de (Kastamonu, Kastamonu Organize Sanayi, Gebze, Balıkesir, Samsun, Adana) dördü yurt dışında (Bulgaristan, Romanya ve Bosna-Hersek) olmak üzere on tesisinde üretim gerçekleştiriyor. Sektöründe Türkiye’de lider konumunda bulunan Kastamonu Entegre aynı zamanda bölgesel bir güç olma yolunda hızla ilerliyor.

3.5 milyon metreküp toplam panel üretim kapasitesi (MDF + Yonga levha) ile, Avrupa’nın 6. büyük ağaç bazlı panel üreticisi olan Kastamonu Entegre sektöründe Dünyada 11. sırada yer alıyor. Kastamonu Entegre 2011 yılında 95 milyon USD ihracat gerçekleştirerek Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri sektör birincisi oldu.  

2012 yılında 1.1 milyar dolar konsolide ciro hedefleyen Kastamonu Entegre’nin yurt içinde ve yurt dışında planladığı yeni yatırımlar şöyle:

  • Rusya’da MDF, Yonga levha ve OSB tesisi yatırımı,
  • Romanya’da MDF tesisi yatırımı,
  • Türkiye’de Antalya-Denizli bölgesinde MDF tesisi yatırımı,
  • Bulgaristan’da OSB tesisi yatırımı.

Belirtilen yatırımlar tamamlandığında, Kastamonu Entegre 1.8 milyar USD cirosu ve 5.5 milyon m3/yıl kapasitesi ile Avrupa’da sektöründe ilk dört şirketten biri; Romanya’dan Hindistan’a kadar olan geniş bir bölgede ise sektöründe üç büyük şirketten biri olacaktır. Böylece 2011 yılında konsolide cirosu % 25 yurt dışında oluşurken, yatırımlar tamamlandığında, cironun % 50’den fazlası Türkiye dışında oluşacaktır.