Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kentsel Dönüşüm’de yerli markalar tercih edilecek

Sektörleri 2023 hedefine hazırlamak amacı ile düzenlenen Vizyon 2023 toplantıları, bu kez iş ve inşaat makinaları sektörünü bir araya getirdi. T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat ERGÜN’ün himayesinde Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makinalari Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği’nin (İSDER) desteği ile gerçekleştirilen toplantıda sektörü yakından ilgilendiren 400 milyar dolarlık Kentsel Dönüşüm Projesi’ne değinen Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, “Son 2 yılda kamu ihalelerinde yerli malı tercihi yüzde 25’ten yüzde 35’e çıktı. Yol almışız, ancak yeterli değil. Bu oranı bazı sektörlerde yüzde 70’e kadar çıkarmalıyız. Kentsel dönüşüm bunun için önemli bir fırsat” dedi.

HEDEF; YERLİ ÜRETİMİN REKABET GÜCÜNÜ ARTIRMAK

Yaklaşık bin kişinin katılımı ile gerçekleştirilen Vizyon 2023 toplantısında iş ve inşaat sektörünün önümüzdeki süreçte karşılaşacağı gelişmeleri değerlendiren

Bakan Nihat Ergün, “Sloganımız, yerli malı yurdun malı, dünya bunu kullanmalı, olmalı. Sadece kendimiz için üretmemeliyiz. Ancak, yerli üretimin rekabet gücü kazanabilmesi için de önce iç pazarda karşılık bulması, sonrasında dış dünyaya açılması gerekir. Aksi takdirde küresel arenada başarılı olmak mümkün değil” dedi. Sektörde yerli ürün kullanımını sağlamak için bazı alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerektiğine de dikkat çeken Bakan Ergün, “Eğer kalite, fiyat, satış sonrası hizmet gibi konularda önemli bir fark yoksa, yabancı ürün kullanmayı hiçbir suretle izah etmek mümkün değil. Ne yazık ki, bizde bunun ötesinde, sırf yabancı marka olduğu için, pahalı olduğu halde bazı ürünler tercih ediliyor. Buna bireysel ve firma bazında rastlamamız mümkün. Örneğin bazı belediyelerimizin bu yöndeki yaklaşımlarını anlamamız mümkün değil” dedi. Bu tür yaklaşımların dış ticaret rakamlarına ve cari açığa olumsuz etki edeceğinin çok iyi bilinmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Ergün, “Bunlar ülkemizin üretim becerisini ve rekabet gücünü de etkilemektedir. Hiçbir zaman kendimiz üretelim kullanalım demiyoruz. Tam tersine dışa açılalım, dünyayı keşfedelim, yenilikler oluşturalım diyoruz. Ancak yeri üretim dünyada rekabet gücü kazanabilmesi için önce iç pazarda karşılık bulmalı ve ayakları yere basmalı” dedi.