Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Mimar Hasan Sökmen Medi Mimarlık

HALİKARNAS YALIKAVAK OTEL VE VİLLALARI

Halikarnas Yalıkavak Otel ve Villaları, Bodrum’un Yalıkavak beldesinde yapımı süren bir proje. Yalıkavak, Bodrum’a 18 km uzaklıkta olan, eşsiz koyları ve doğasıyla ünlü son yılların gözde beldesidir. Bu nedenle, doğa ve manzarayla iç içe, onları bozmadan bir otel kompleksi tasarlamak ilk fikir olarak ortaya çıktı. Ayrıca bu bölgede tabii olarak Bodrum’un geleneksel mimari etkileri görülüyor. Projemizin tasarımı; bölgenin yerel, geleneksel mimari anlayışını günümüzün modern mimarisiyle sentezleyerek oluşturuldu. Böylece proje modern malzemelerle günümüzün çağdaş mimarisini yansıtırken bir yandan da bölgenin geleneksel izlerini barındırıyor.

Kompleks; otel bloğu, villalar ve günü birlik alandan oluşmaktadır. Otel bloğunda 100 oda bulunuyor. Bunlar standart, large odalardan oluşmakla birlikte ayrıca 1 adet de kral dairesi bulunuyor. Ayrıca 1000 kişilik çok amaçlı salon, toplantı odaları, açık büfe ve a la carte restoranlar, Türk hamamı ve spa, gece klübü ve oyun salonları otel bloğunda bulunmaktadır.

Villalar, 2 adet 5+1, 4 adet 4+1, 7 adet 3+1, 1 adet 2+1 ve 1 adet 5+1 özel villadan oluşuyor. Kompleks özgün peyzajı ve bu peyzaj ile iç içe mimarisiyle Yalıkavak’ın eşsiz manzarası ve doğası ile adeta bütünleşmiştir.

HASAN SÖKMEN HAKKINDA

1950 Ankara’da doğan mimar Hasan Sökmen 1976 yılında ADMMA gece bölümünden mezun olmuştur. 5 yıllık öğrenciliğinde, sırasıyla Arman Güran, Umut İnan, Şevki Vanlı ve Sezer Aygen’in bürolarında yardımcı mimar olarak çalışmıştır. 1976-1977 yıllarında ADMMA mimarlık bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak tasarım ve proje dersleri vermiştir. 1979 yılında kısa bir süre serbest çalıştıktan sonra 1980 yılında yurt dışına çıkmış kuzey ve güney Akdeniz ülkelerinde inceleme gezilerinde bulunmuştur. 1980 -1985 yılları arasında Cezayir Turizm Bakanlığında tüm Cezayir topraklarının turizm alt ve üst yapı projelendirmesi ve geliştirilmesinde yabancı uzman mimar olarak, Fransız ve İtalyan mimarların da bulunduğu bir grupla çalışmıştır. 1985’te yurda dönmüş ve MNG Holding’in Tasarım Araştırma ve Geliştirme şirketinde 2 yıl tasarım mimarı olarak çalışmış ve burada pek çok projeyi hayata geçirmiştir. 1987’de MNG grubundan ayrılıp kendi atölyesini, 1989’da MEDI Mimarlık Ltd. şirketini kurmuştur. Uzmanlık dalı turizm yatırımları projelendirmesi olan Hasan Sökmen bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında otuza yakın 5 yıldızlı otel tasarımını gerçekleştirmiş ve hizmete açmıştır. Hasan Sökmen Vegas tarzı temalı otelleri Aksu – Topkapı Palace mimari konseptini MNG Firmasıyla başlatarak Türkiye’de temalı otellerin trend halinde gelmesinde büyük rol oynamış, Topkapı Palace projesinden sonra Venezia Palace, Green Palace ve Titanic oteli mimari projelerini, Kremlin Palace iç mimari ve dekorasyon projelerini de tamamlayıp son yılların gözde olan Aksu, Lara bölgelerinin palas tipi ve temalı otellerle biçimlendirilmesinde görev almıştır.